fot. PAP/EPA

Wkrótce darmowe leki dla seniorów

Projekt ustawy wprowadzający bezpłatne leki dla osób po 75. roku życia jest już niemal gotowy. W ciągu kilku tygodni ma trafić pod obrady rządu, a następnie do Sejmu.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że jest szansa, iż ustawa wejdzie w życie w połowie roku. Program ma kosztować około 0,5 mld zł rocznie.

Zgodnie z zapowiedzią, co dwa miesiące resort zdrowia będzie przedstawiał nową listę leków „S” (dla seniorów). Minister zaznaczył, że pierwszy wykaz zostanie mocno ograniczony, ponieważ będą sprawdzane ewentualne nadużycia. Jeśli się nie pojawią, to ta lista będzie rozszerzana – powiedział minister.

Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman mówi, że sama idea projektu jest dobra – najistotniejszy będzie jednak skład bezpłatnych leków zawarty w wykazie.

– „Solidarność” ze wszech miar popiera tę inicjatywę. Wiemy doskonale, że wielu pacjentów odchodzi od okienek nie mogąc zrealizować swoich leków. Problem jest w tym, że nie wiemy, jakie leki zostaną umieszczone na tej liście. Czy te leki będą z korzyścią dla pacjentów, czy będą miały zastosowanie u większości seniorów? Niepokoi mnie jedna rzecz. Zdaję sobie sprawę, że jest to uwarunkowane innymi względami, ale jednak częste zmiany na liście leków refundowanych – zwłaszcza w przypadku seniorów – mogą być poważnym kłopotem, gdyż najczęściej leki wypisywane są na dwa, trzy miesiące. Zatem, jeśli ktoś ponownie pójdzie po receptę, to może się okazać, że tego leku już nie ma albo w jego miejsce jest inny. Mam wątpliwośc, czy to będzie praktyczne rozwiązanie – zaznacza Maria Ochman.

Konsultacje społeczne projektu 75+ zakończyły się 6 stycznia br.

Projekt ustawy przygotowywanej przez Ministerstwo Zdrowia zakłada, że każdy, kto ukończył 75. rok życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Bezpłatne leki będzie mógł pacjentowi przepisywać tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wskazany w deklaracji wyboru.

RIRM

drukuj