fot. https://twitter.com/BiuroRPO

Od dziś wchodzą w życie przepisy, które ograniczą zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe

W myśl nowych regulacji przepisaniu tych medykamentów będzie musiało towarzyszyć badanie i ocena wpływu na pacjenta. Wyjątkiem są przypadki kontynuacji leczenia nie więcej niż po trzech miesiącach od wizyty u lekarza.

Medycy będą także sprawdzać ilość i rodzaj wcześniej przepisanych leków za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub systemu gabinetowego.

Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos, wskazuje, że ograniczenie dostępu do tych środków pozwoli uniknąć poważnych powikłań i zagrożenia zdrowia pacjenta.

Z jednej strony e-recepty są ogromnym dobrodziejstwem i wygodą dla pacjentów. Postęp, który w tej kwestii udało nam się osiągnąć, jest niezwykły. Przegoniliśmy Niemcy. Jednocześnie pojawił się szereg niebezpieczeństw i nadużyć. W związku z tym trzeba było wprowadzić pewnego rodzaju ograniczenia, aby wystawianie recept, które dotyczą środków odurzających i innych niebezpiecznych, mieć pod szczególną kontrolą – powiedział Tomasz Latos.

Zmiany nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), którzy opiekują się pacjentami długofalowo i znają historię ich leczenia.

Nowe zasady przepisywania recept wynikają z rozporządzenia podpisanego przez ministra zdrowia 12 lipca 2023 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl