fot. pixabay.com

W woj. podkarpackim KAS i SG wykryła przemyt leków o wartości 5 mln zł

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej przechwycili nielegalny transport leków. W zatrzymanym do kontroli samochodzie ciężarowym wykryli 510 tys. tabletek na potencję o wartości 5 mln złotych.

Jak poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie st.asp. Edyta Chabowska, przemyt został wykryty w czasie wspólnej kontroli funkcjonariuszy KAS i sanockiej placówki Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (BOSG) samochodu ciężarowego na jednej z dróg w powiecie krośnieńskim.

Mundurowi wytypowali do kontroli jedną z ciężarówek. Jak powiedział rzecznik BOSG ppor. Piotr Zakielarz, wątpliwości funkcjonariuszy wzbudziła niewiedza kierowcy o rodzaju przewożonego towaru.

„Okazało się, że na półtonowej palecie znajdowało się ponad 5 tys. opakowań. W sumie 510 tys. sztuk tabletek, o rynkowej wartości 5 mln zł” – zaznaczył rzecznik BOSG.

St.asp. Edyta Chabowska dodała, że po konsultacjach z Wojewódzkim Inspektoratem Farmaceutycznym w Rzeszowie ustalono, że przewożone leki nie zostały zarejestrowane do obrotu na terytorium Polski.

Trwają dalsze czynności prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Krośnie.

Rzeczniczka rzeszowskiej IAS przypomniała, że obrót lekami i substancjami farmaceutycznymi bez wymaganych zezwoleń jest zakazany.

„Osobom wprowadzającym do obrotu produkty lecznicze bez pozwolenia grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat” – podkreśliła st. asp. Edyta Chabowska.

PAP

drukuj