W woj. podkarpackim KAS i SG wykryła przemyt leków o wartości 5 mln zł
Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej przechwycili nielegalny transport leków. W zatrzymanym do kontroli samochodzie ciężarowym wykryli 510 tys. tabletek na potencję o wartości 5 mln złotych.
Jak poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie st.asp. Edyta Chabowska, przemyt został wykryty w czasie wspólnej kontroli funkcjonariuszy KAS i sanockiej placówki Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (BOSG) samochodu ciężarowego na jednej z dróg w powiecie krośnieńskim.
Te 5 tys. opakowań niezarejestrowanych leków na potencję nie trafi do obrotu. Ich legalność @KAS_Rzeszow skonsultowała z Wojewódzkim Inspektoratem Farmaceutycznym w #Rzeszów.
Wraz ze @Straz_Graniczna skutecznie patrolujemy obszar przygraniczny.
📹 Zobaczcie materiał ⬇️ pic.twitter.com/c2wB2vN2Ks— Krajowa Adm.Skarbowa (@KAS_GOV_PL) February 7, 2023
Mundurowi wytypowali do kontroli jedną z ciężarówek. Jak powiedział rzecznik BOSG ppor. Piotr Zakielarz, wątpliwości funkcjonariuszy wzbudziła niewiedza kierowcy o rodzaju przewożonego towaru.
„Okazało się, że na półtonowej palecie znajdowało się ponad 5 tys. opakowań. W sumie 510 tys. sztuk tabletek, o rynkowej wartości 5 mln zł” – zaznaczył rzecznik BOSG.
W ciężarówce skontrolowanej na szosie w pow. krośnieńskim @KAS_Rzeszow i @Straz_Graniczna znalazły ponad pół miliona tabletek na potencję niezarejestrowanych do stosowania w Polsce.
Wartość rynkowa tego transportu sięga 5 mln zł.
Więcej ➡️ https://t.co/NgV20xwjhz pic.twitter.com/cYLR65tLNT— Krajowa Adm.Skarbowa (@KAS_GOV_PL) February 7, 2023
St.asp. Edyta Chabowska dodała, że po konsultacjach z Wojewódzkim Inspektoratem Farmaceutycznym w Rzeszowie ustalono, że przewożone leki nie zostały zarejestrowane do obrotu na terytorium Polski.
Trwają dalsze czynności prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Krośnie.
Rzeczniczka rzeszowskiej IAS przypomniała, że obrót lekami i substancjami farmaceutycznymi bez wymaganych zezwoleń jest zakazany.
„Osobom wprowadzającym do obrotu produkty lecznicze bez pozwolenia grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat” – podkreśliła st. asp. Edyta Chabowska.
PAP