fot. flickr.com

Rząd będzie zwiększał środki na kulturę

Rząd Prawa i Sprawiedliwości planuje stopniowo zwiększać wydatki z budżetu na kulturę doganiając wiodące kraje Unii Europejskiej. W tym roku będzie to ok. 1 proc.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział, że średnia wydatków na kulturę w Unii Europejskiej dochodzi nawet do 2 proc.

Minister przedstawiając na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu szczegóły wydatków na kulturę w 2016 roku powiedział, że będą one wyższe o 9,5 proc w stosunku do ubiegłego roku.

Na szkolnictwo artystyczne zwiększono środki o 5 proc., a szeroko rozumianą kulturę i ochronę dziedzictwa kulturalnego 13 proc.

Minister Sellin powiedział, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dokonał korekt budżetu przygotowanego przez koalicje PO-PSL.

– Na przykład przeznaczając o ponad 50 proc. więcej środków niż w latach poprzednich na zabytki. Uważamy, że jest tutaj bardzo dużo zaległości. Również jeden z programów operacyjnych, który jest dla nas bardzo ważny, a który miał w poprzednich latach bardzo obniżone finansowanie – program „Patriotyzm Jutra” – zwiększyliśmy o 100 proc. środki przeznaczone na ten program operacyjny – podkreślał minister Jarosław Sellin.

Rząd postawi także na instytucje propagujące politykę historyczną. Priorytetem ma być budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Ma ono zostać otwarte na 100-lecie niepodległości, już w 2018 roku. Rząd buduje także Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W ciągu dwóch miesięcy rząd zapowiedział także budowę Muzeum Westerplatte i wojny 1939 roku, a także Muzeum Piaśnickiego.

RIRM

drukuj