fot. PAP

Rząd zmniejsza deficyt kosztem rolnictwa

Resorty nauki, sportu i rolnictwa to liderzy w cięciach, które mają zmniejszyć deficyt budżetowy na ten rok.  Osiem z osiemnastu ministerstw zaoszczędzi w sumie ponad 4,5 mld zł. W sumie cięcia rządu w ministerstwach mają wynieść ok. 8,5 mld zł.

Istotny wkład w plan oszczędnościowy będzie miał resort rolnictwa.

Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke poinformował w , że ministerstwo zmniejszy wydatki o 463,6 mln zł. Wyjaśnił, że dodatkowe pieniądze znaleziono w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Nieruchomości Rolnych.

Zdzisław Pupa b. senator podkreśla, że ANR w celu poszukiwania środków sprzeda atrakcyjne czy wręcz strategiczne nieruchomości. Jak poinformował wiceminister agencja uzyskała większe środki z tytułu sprzedaży 2 tys. hektarów ziemi.

– To jest trend zdecydowany, wysprzedać to co jest, naciski na pracowników, na dyrektorów agencji aby wykazywali się co raz większą sprzedażą. Odbywa się to w kontekście przetargu, które nie znajdują chętnych w pierwszym i odbywają się kolejne żeby jak najszybciej i jak najtaniej sprzedać po to, by załatać dziurę budżetową. – powiedział b. senator Zdzisław Pupa.

Rząd PO – PSL zmierza w kierunku kapitulacji gospodarczej i uleganiu wpływom innych państw podkreśla b. senator. Tłumaczy, że produkcja rolna staje się coraz mniej opłacalna.

– Choćby nawet opłacalność Rzepaku. Rzepak w ubiegłym roku dochodził do cen 1800 nawet większej, a teraz cena rzepaku jest w granicach 1200, 1400 – to już sukces był za tonę rzepaku. To świadczy o jednym, że ta gospodarka nasza niestety słabnie i tutaj stymulowanie tym strumieniem pieniędzy jako taki nie wielki był w Agencji Modernizacji Rolnictwa i odpływ tego dla ratowania tej dziury budżetowej pana ministra Rostowskiego degraduje rolnictwo, degraduje to co było najlepsze na polskiej wsi, poczucie bezpieczeństwa socjalnego również. – podsumował b. senator Zdzisław Pupa.

RIRM

drukuj