Rząd próbuje zachęcić Polaków do posiadania przynajmniej 4 dzieci

W Polskim Ładzie pojawiła się zmiana, w myśl której rodzice z co najmniej czwórką dzieci nie zapłacą podatku PIT. Jest jednak jeden warunek, który dotyczy dochodów.

Rządowy program „Rodzina 500 Plus” miał 3 cele: wygrać walkę z ubóstwem, zaktywizować rodziny i wpłynąć na wzrost urodzeń. Dwa pierwsze udało się zrealizować, a z ostatnim jest problem.

Dr Krzysztof Szwarc z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zwrócił uwagę, że wpływ rządowego programu jest zauważalny w kwestii wzrostu urodzeń.

– Coś się ruszyło. Na wykresach widać, że po 2017 roku jest delikatny wzrost. Nie można więc powiedzieć, że program „500 plus” nie wpłynął na dzietność. On wpłynął. Kwestia jest taka, czy wpłynął zgodnie z oczekiwaniami rządu, czy poniżej nich – mówił dr Krzysztof Szwarc.

„Kwestie demograficzne są dziś ogromnym wyzwaniem dla Polski” – stwierdził Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, który wraz z Partią Republikańską zaproponował, aby rodzice z co najmniej czwórką dzieci nie płacili podatku.

– Rzeczywiście zabiegaliśmy o to, aby w Polskim Ładzie została wprowadzona duża ulga dla rodzin 4 plus. Jesteśmy wdzięczni premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że przychylił się do propozycji – powiedział Bartłomiej Wróblewski.

Jak pomysł miałby wyglądać w praktyce? Przybierze formę zerowego PIT-u dla rodzin. Wzorem był tu zerowy PIT dla młodych, który funkcjonuje w naszym kraju od kilku lat.

– To ulga podatkowa, która jest skierowana do osób młodych. Korzystać z niej mogą osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 lat – przypomniała Małgorzata Spychała z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Aby móc skorzystać z ulgi, trzeba będzie mieć czwórkę dzieci i nie zarabiać więcej niż 170 tysięcy złotych rocznie.

– Być może w przyszłości – mam wielką nadzieję – uda się rozciągnąć pomysł na rodziny z trójką dzieci – podsumował Bartłomiej Wróblewski.

Ulga ma skłonić rodziny do tego, aby się powiększały. Byłaby więc podatkową zachętą obok istniejącego już programu „Rodzina 500 Plus”.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl