fot. PAP

Płaca minimalna w 2015 r. wyższa o 70 zł?

1750 zł brutto – tyle najprawdopodobniej w przyszłym roku wyniesie płaca minimalna. To propozycja rządu. Do dziś Komisja Trójstronna ma czas na ostateczne ustalenie wysokości przyszłorocznej podwyżki płacy minimalnej.

Wczoraj odbyły się rozmowy w ramach komisji. Obradowali przedstawiciele rządu i pracodawców. Rząd podtrzymuje swoją propozycję, by w 2015 r. wzrosła ona z obecnych 1680 zł do 1750 zł. Pracodawcy chcą minimum, czyli 1731 zł.

Z kolei związkowcy, pod koniec maja, w stanowisku przesłanym ministrowi pracy oświadczyli, że wzrost ten powinien wynosić przynajmniej 7 proc. – do 1797 zł.

– Nie ustajemy w wysiłkach, żeby doprowadzić do sytuacji takiej, że ta płaca faktycznie będzie wynosiła minimum 50 proc. średniego wynagrodzenia w kraju. We wszystkich krajach UE jest to normalne, natomiast w Polsce nie możemy się po prostu doprosić, żeby taka sytuacja mogła również u nas być. Nie będziemy ustawali w wysiłkach. Zresztą w rozmowach, jakie prowadzi przewodniczący Piotr Duda wraz z prezesem Jarosławem Kaczyńskim była mowa, że dla nas priorytety to właśnie kwestia wieku emerytalnego, płaca minimalna, umowy śmieciowe – od tego nie odstąpimy – mówił Tadeusz Majchrowicz, wiceszef NSZZ „S”.

Od 1 stycznia tego roku płaca minimalna w Polsce wzrosła o 80 zł brutto w stosunku do poprzedniego roku. Po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy, w kieszeniach najmniej zarabiających pozostaje 1240 zł.

RIRM

drukuj