fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] J. Cieszyński o metforminie w lekach: Środki z polskich aptek mogą być przyjmowane przez pacjentów

Leki, które są w polskich aptekach, mogą być przez pacjentów przyjmowane. Jeżeli tylko są jakiekolwiek przeciwwskazania bądź wątpliwości, to Główny Inspektor Farmaceutyczny natychmiast takie leki wycofuje z rynku – powiedział w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Janusz Cieszyński. Wiceminister zdrowia odniósł się w ten sposób do wiadomości o szkodliwym wpływie metforminy w lekach.

Coraz więcej leków wydawanych jest przy pomocy e-recepty. W tym kontekście wiceminister Janusz Cieszyński wyjaśnił, że „jest to rozwiązanie, które funkcjonuje w polskim systemie ochrony zdrowia od 1 stycznia 2019 roku”.

– Na początku stycznia to było około 2,5 tys. e-recept dziennie. W tym tygodniu jest to już milion e-recept wystawionych w polskich placówkach ochrony zdrowia. 4 na 10 leków w polskich aptekach jest wydawanych w oparciu o e-recepty. To jest bardzo dobry wynik, który pokazuje, że to rozwiązanie się przyjęło. Obawy, które mieliśmy (…) w znacznej części się nie potwierdziły. (…) Możemy powiedzieć, że osoby starsze, które przyjmują leki, jak i te, które je wystawiają lub realizują recepty, z tych rozwiązań korzystają. Najstarszy pacjent, który dostał e-receptę miał 112 lat. Najstarszy lekarz – 91. Widać, że wiek nie musi być barierą, która uniemożliwia korzystania z tego rozwiązania – podkreślił polityk.

Wiceminister zdrowia odniósł się do informacji, według której metformina w lekach zażywanych przez chorych na cukrzyce, może zawierać silnie trujący związek chemiczny, mówiąc, że „konsultant krajowy ds. diabetologii, prof. Krzysztof Strojek, wskazał, że w chwili obecnej nie ma jakichkolwiek naukowych powodów na to, aby należało przerwać kuracje lekami z metforminą”.

– Jednocześnie wskazał na pozytywne skutki medyczne korzystania z tych leków, czyli obniżenie ryzyka zachorowania na choroby kardiologiczne i nowotworowe. To jest niewątpliwie dobra wiadomość dla pacjentów. (…) To są informacje, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Zostały też potwierdzone przez komunikat Europejskiej Agencji Leków (EMA). Leki, które są w polskich aptekach, mogą być przez pacjentów przyjmowane, ponieważ jeżeli tylko są jakiekolwiek przeciwwskazania bądź wątpliwości, to Główny Inspektor Farmaceutyczny natychmiast takie leki wycofuje z rynku. W tym roku takich decyzji było 90 – zaznaczył.

Ministerstwo Zdrowia ze związkami zawodowymi podejmują rozmowy, by osiągnąć porozumienie płacowe w kilkudziesięciu placówkach medycznych, gdzie nie doszło do wzrostu wynagrodzeń. Wiceminister Janusz Cieszyński wyraził przekonanie, że „to ostatnia runda tych rozmów”.

– One dotyczyły kilkuset placówek, a teraz mówimy o ostatnich – można powiedzieć – przypadkach. Wydaje się, że podstawowa kwestia, czyli to, że za prowadzenie placówki odpowiada dyrektor szpitala, to zostało zachowane. Natomiast przekazując dodatkowe środki, wskazaliśmy rekomendacje, w jaki sposób – w naszej ocenie – one mogłyby być wykorzystane. Cieszy nas to, że większość podmiotów, dyrektorów z naszych sugestii skorzystała, przychyliła się do nich – powiedział polityk.

Cała rozmowa z Januszem Cieszyńskim, wiceministrem zdrowia dostępna jest [tutaj].

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl