fot. pixabay.com

Suwerenność lekowa kluczowa dla kraju

Pandemia pokazała, jak ważna i potrzebna Polsce jest suwerenność lekowa. Eksperci wskazują, że tylko dzięki krajowym firmom farmaceutycznym polskim pacjentom w dobie kryzysu nie zabrakło leków.

Wybuch pandemii koronawirusa ponad rok temu wywołał panikę. W sposób szczególny odczuli ją polscy aptekarze.

– Mieliśmy bardzo dużo pacjentów. Na początku poszukiwali oni leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, ale też i środków ochrony osobistej, wykupowali również leki, które przyjmują na co dzień – mówi dr Grzegorz Kucharewicz, były prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, właściciel apteki w Białymstoku.

I choć kryzys epidemiczny zajrzał w każdy sektor polskiej gospodarki, krajowi producenci farmaceutyczni stanęli na wysokości zadania i nie dopuścili do sytuacji, w której polskim pacjentom zabrakłoby leków – wskazuje Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

– W Polsce nie zabrakło leków tylko dlatego, że mamy krajowych producentów, krajowe firmy. Te firmy stworzyły poduszkę, która zamortyzowała problem, który powstał w całej Europie i na świecie, czyli braki dostaw leków z Azji – podkreśla.

Polsce potrzebni są silni producenci leków, to właśnie na nich bazuje bezpieczeństwo lekowe, do zapewnienia którego musimy nieustannie dążyć – akcentuje Katarzyna Dubnom, dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia, Adamed Pharma S.A.

– Potrzebny jest nam ekosystem, a w nim zarówno firmy duże, jak i małe. Firmy prywatne i firmy państwowe. Firmy o kapitale polskim, jak i o kapitale zagranicznym. Ważne, żeby miały tutaj produkcję, żeby tutaj rozwijały leki – wskazuje.

Pandemia uświadomiła nam, jak istotnym elementem jest suwerenność lekowa oraz to, że bezpieczeństwo lekowe jest równie ważne i potrzebne, jak to militarne czy energetyczne.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl