fot. twitter.com/PremierRP | Krystian Maj/KPRM

Rząd zapowiada nową tarczę finansową

W całym kraju trwa walka z koronawirusem. Władze państwowe i samorządowe przygotowują szpitale tymczasowe, a rząd zapowiada nową tarczę finansową.

Tylko w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 21 tys. nowych zakażeń. Choć w kraju nie wprowadzono narodowej kwarantanny, to lockdown dotknął wielu przedsiębiorców. Wsparciem dla nich ma być nowa tarcza finansowa.

„W ramach nowej, rozszerzonej tarczy antykryzysowej użyjemy wszystkich sił i środków: polityki fiskalnej, monetarnej, podatkowej i społecznej, by ochronić nasz wspólny skarb – polską gospodarkę” – podkreślił Mateusz Morawiecki, premier RP.

Przedsiębiorcy przyjęli tę wiadomość z umiarkowanym optymizmem.

 – Czy ona jest potrzebna? To jest pytanie, które w zasadzie powinniśmy zmienić i zapytać, czy potrzebne są kolejne obostrzenia, te najtrudniejsze do zniesienia dla przedsiębiorców, czyli po prostu zamykanie firm, uniemożliwianie prowadzenia działalności gospodarczej – powiedział dr Marian Szołucha, ekonomista.

W ramach pomocy rząd przygotował 10 działań antykryzysowych. To m.in. przedłużenie postojowego i zwolnienia ze składek ZUS. Ekonomista dr Marian Szołucha zauważył, że obowiązkiem rządu jest rekompensata dla przedsiębiorców. Pod warunkiem, że pomoc będzie sprawiedliwa i transparentna. Jednak tego typu pomoc odczuje całe społeczeństwo.

– Te pieniądze służące pomocy polskim przedsiębiorcom, mogą pochodzić albo z zadłużenia publicznego, z dodatkowej porcji zadłużenia publicznego, które będziemy musieli w najbliższych latach, może nawet dekadach spłacać, albo z dodruku pieniądza, mówiąc w sposób uproszczony – zaznaczył dr Marian Szołucha.

To odbije się na inflacji. Koronawirus to także poważne wyzwanie dla służby zdrowia. Szpitale przygotowują się do przyjęcia dużej liczby tzw. pacjentów covidowych.

– Wprowadziłem taką zasadę, że każdy szpital wojskowy musi wygospodarować, już wygospodarował przynajmniej 1/3 łóżek na potrzeby osób zakażonych koronawirusem – wskazał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W całym kraju powstają szpitale tymczasowe. Do wszystkich trwa nabór pracowników medycznych. To m.in. Wrocław czy Krynica Górska. Trwają także przygotowania szpitala tymczasowego w Ciechocinku. W budowie jest także szpital polowy na Okęciu w Warszawie.

– Szpital będzie prowadzony przez Wojskowy Instytut Medyczny, a więc przez elitę, jeżeli chodzi o wojskową, również jeżeli, chodzi o cywilną służbę zdrowia – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Na ukończeniu są także prace w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Taki szpital to ogromne zabezpieczenie dla całego regionu – zauważył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

– Zmiana w ostatnich 10 dniach jest gigantyczna. Postęp prac naprawdę robi wrażenie. Robi wrażenie również całe zaangażowanie zarówno ludzi, jak i sprzętu, który tutaj będzie tutaj zadysponowany – powiedział Jarosław Wieczorek.

Według wstępnych założeń w przyszłym tygodniu, do szpitala polowego w Katowicach będzie można przyjąć pierwszego pacjenta.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl