fot. Adam Guz/KPRM

Polska w walce z koronawirusem

Liczba osób z koronawirusem w Polsce rośnie z dnia na dzień. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że nic nie wskazuje na to, żeby epidemia miała wygasnąć w najbliższych tygodniach.

Chorych na koronawirusa jest coraz więcej.

– Liczba zachorowań rośnie oraz będzie przyrastała. To, czy uda się to ograniczyć, zależy tylko od nas – powiedział prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Resort zdrowia podejmuje kolejne kroki w walce z rozprzestrzenianiem się epidemii. Tylko w zeszłym tygodniu ministerstwo przekazało do szpitali i innych podmiotów ponad 7 milionów maseczek, 500 tysięcy masek HEPA, ponad 2,5 miliona rękawiczek, 400 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji. We własnym zakresie resort zdrowia zakupił także blisko 1000 respiratorów.

– W kolejnych tygodniach kolejne dostawy. To jest niezwykle ważne, dlatego że już w tej chwili mamy taki etap epidemii, że niedługo prawdopodobnie będziemy prosili, żeby cały personel medyczny nosił na stałe maseczki w pracy po to, żeby chronić swoich kolegów, chronić pacjentów – zaznaczył minister zdrowia.

Obecnie w Polsce przeprowadzanych jest 6 tysięcy testów na dobę. Wykonywane są też tak zwane szybkie testy – testy immunologiczne. Od soboty Narodowy Fundusz Zdrowia będzie płacił wszystkim szpitalom za przeprowadzone testy.

– Od dzisiaj wszystkie szpitale w Polsce będą mogły mieć zapłacone przez NFZ za testy wykonywane na rzecz swoich pacjentów i na rzecz swoich pracowników – wskazał prof. Łukasz Szumowski.

Tymczasem – jak podkreślił minister zdrowia – nic nie wskazuje na to, żeby epidemia miała wygasnąć w najbliższych tygodniach. Ministerstwo Zdrowia, lekarze oraz eksperci apelują o pozostanie w domach. Dotyczy to także zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Tu rekomendacja rządu jest jednoznaczna.

– Tu jest rekomendacja jednoznaczna. Powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczenie się. To jest oczywiście poważny problem i poważne wyzwanie, bo Święta Wielkiej Nocy są takim czasem, kiedy zwykle spotykaliśmy się z rodzinami, kiedy Polacy podróżowali miedzy miastami, ale tutaj – jak powiedział prof. Szumowski – staramy się chronić życie ludzkie, nie tylko zdrowie, ale i życie ludzkie. W związku z tym rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta zrezygnować z podróży, aby w te święta pozostać w domach – akcentował szef KPRM minister Michał Dworczyk.

Wszystkie służby czuwają nad bezpieczeństwem Polaków. Patrole i kontrole policji oraz służb publicznych obowiązują w każdym województwie. W niektórych miejscach będą one wzmożone.

– Niemniej zdarzają się sytuacje łamania tych regulacji, dlatego służby porządkowe będą utrzymywały wysoki stan kontroli, a jeszcze miejscami stan tych kontroli będzie zwiększony – podkreślił szef KPRM.

Izolacja to jedyna droga na wyhamowanie epidemii.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl