fot. PAP/Darek Delmanowicz

W Polsce rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem. To już 749 osób; 8 z nich zmarło

Przybywa pacjentów zarażonych koronawirusem. W Polsce to już 749 osób. W ośmiu przypadkach wirus okazał się śmiertelny.

Liczba zarażonych koronawirusem rośnie z dnia na dzień. Choć polskie statystyki są znacznie lepsze niż w pozostałych krajach Europy, to sytuacja i tak jest poważna.

– Nie czuję takiego powiewu optymizmu, raczej bardzo poważne działania, wręcz dwudziestoczterogodzinne, zabezpieczenie sprzętu, organizacja miejsc, gdzie ludzie mogą przebyć tę chorobę – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak dodał szef resortu, najgorsze dopiero przed nami.

– Uważam, że na koniec tego tygodnia możemy mieć dobrych parę tysięcy przypadków zarażenia – wskazał.

Epidemię koronawirusa można jednak zatrzymać. Należy dbać o higienę i unikać tłocznych miejsc. Kto może, niech nie wychodzi z domu. Służby apelują o odpowiedzialność.

W przypadku zwykłej choroby wystarczy telefon do lekarza rodzinnego. Jeżeli podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem – dzwońmy do najbliższej stacji sanitarnej.

– To wszystko zależy od nas, czy rzeczywiście podporządkujemy się temu, aby to, co zaleciliśmy – czyli nie opuszczania domów, a jeśli już wychodzimy, to ważnej sprawie – było przestrzegane – wskazał Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Jeżeli zostaniemy skierowani na dwutygodniową kwarantannę, należy się bezwzględnie do niej stosować. Kara za wyłamanie się z kwarantanny może wynieść nawet 30 tys. zł.

– Ludzie mimo tych kar jednak dość rozsądnie podchodzą, bo widzimy na naszych ulicach, że osób spacerujących, czy jeżdżących autobusami jest bardzo mało – mówił wiceminister zdrowia.

Niekoniecznie w Warszawie. Podczas gdy rząd walczy z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podejmuje zaskakujące decyzje. Zamiast zwiększyć liczbę komunikacji miejskiej, a tym samym zmniejszyć tłumy w środkach transportu, zawiesił niektóre połączenia i wprowadził weekendowy rozkład jazdy.

Na nagraniu widać, jak z jednego autobusu wychodzi tłum warszawiaków. To sprzeczne z ogólnoświatowymi zaleceniami, by w czasie epidemii unikać tłumów i bezpośredniego kontaktu.

– Pomimo wysiłków, iż wiele osób zostało w domu, to osoby, które muszą wyjść, na przykład pracownicy szpitali, sklepów spożywczych, czyli tych miejsc, które muszą być otwarte w tym trudnym okresie, są narażeni na bliski kontakt z innymi osobami – zaznaczył Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

Zwrócił się jednocześnie do prezydenta Warszawy o to, by przywrócił dotychczasowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej.

– Apeluję do pana prezydenta Trzaskowskiego, by pilnie wycofał się z tych decyzji, które zwiększają ryzyko zarażenia się warszawiaków. To jest bardzo niemądra, nieodpowiedzialna decyzja – podkreślił Sebastian Kaleta.

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło aplikację mobilną kwarantanna domowa. Resort zachęca, by każdy, kto przebywa w izolacji, pobrał ją na swoje urządzenie mobilne. Dzięki aplikacji można potwierdzić swoje miejsce pobytu, przekazać informację o stanie zdrowia oraz poprosić pracownika socjalnego o pomoc w zakupach leków czy jedzenia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl