By CDC/ Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM - https://phil.cdc.gov/Details.aspx?pid=23312This media comes from the Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library (PHIL), with identification number #23312.Note: Not all PHIL images are public domain; be sure to check copyright status and credit authors and content providers.Deutsch | English | македонски | slovenščina | +/−, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=86425232

Specjalistyczne ośrodki w Polsce będą prowadzić badania nad mutacją koronawirusa

Specjalistyczne ośrodki w Polsce będą od tego roku prowadzić badania nad mutacją koronawirusa. Nowy szczep patogenu wykryto m.in. w Wielkiej Brytanii, ale i w innych krajach Unii Europejskiej.

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, powiedział, że dziś takie badania prowadzi jeden ośrodek w Poznaniu, w ramach grantu z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Jak tłumaczył szef resortu zdrowia, są to badania związane z sekwencjonowaniem genomu, czyli sprawdzeniem informacji genetycznej i charakterystyki wirusa.

Minister zdrowia poinformował też, że jeszcze przed świętami polecił Agencji Badań Medycznych zorganizowanie konsorcjum, które będzie prowadziło prace badawcze.  

– Będzie to robione m.in. w Warszawie, w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, ale też w innych ośrodkach, które w Polsce będą również w tej sieci uczestniczyły. Na tę chwilę nie mamy potwierdzenia, czy mutacja wirusa jest w Polsce, ale racjonalnym jest zakładać, że prawdopodobieństwo tego, żeby wirusa nie było w kraju, jest szalenie niskie – podkreślił Adam Niedzielski.

Najwięcej przypadków zakażenia zmutowanym koronawirusem wykryto w Wielkiej Brytanii. Przypadki stwierdzono także w innych krajach Europy oraz w USA.

Mutację wirusa we wrześniu ubiegłego roku wykryto już w Hiszpanii. Nowy szczep jest o 70 proc. bardziej zakaźny niż znana dotychczas odmiana.

RIRM

drukuj