fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

Tarcza Antykryzysowa i środki unijne wsparciem dla firm w czasie kryzysu spowodowanego koronawirusem

Blisko 600 tys. miejsc pracy w całej Polsce udało się utrzymać także dzięki wsparciu z funduszy unijnych – podkreśliła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Środki z Unii Europejskiej są uzupełnieniem działań rządu w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Fabryka mebli w Łomiankach – zakład Accord korzysta ze wsparcia polskiego rządu w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej – mówi prezes firmy Janusz Gniazdowski.

– Z pierwszej tarczy skorzystałem, teraz z dofinansowania z Funduszu Pracy na pokrycie wydatków związanych z wynagrodzeniami i składkami społecznymi – podkreśla Janusz Gniazdowski.

W trakcie epidemii pracownicy firmy zgodzili się na chwilową obniżkę pensji. Sami chcieli w ten sposób ratować miejsca pracy. Teraz firma ma zlecenia i wygląda na to, że Accord wraca na dobrą drogę.

– Pomimo trudnego czasu, nadal produkuje. Zależy nam na tym, żeby firmy utrzymywały produkcję, utrzymywały płynność – zaznacza minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, która w fabryce w Łomiankach przebywała dziś wspólnie z minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzatą Jarosińską-Jedynak.

Na Tarczę Antykryzysową składają się w pierwszej kolejności środki z budżetu państwa.

– 80 mld zł zostało przekazanych na wsparcie i ochronę miejsc pracy – wskazuje minister Marlena Maląg.

Uzupełnieniem są środki z Unii Europejskiej. Powstał Funduszowy Pakiet Antywirusowy. To efekt współpracy między marszałkami województw a polskim rządem. Wartość pakietu to ponad 2,5 mld zł.

– Dzięki temu dzisiaj mówimy o wsparciu 577 tys. miejsc pracy ze środków europejskich – podkreśla minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W przypadku Funduszowego Pakietu Antywirusowego wysokość dofinansowania uzależniona jest od spadku obrotów. Teraz resort funduszy i polityki regionalnej pracuje nad dotacjami na kapitał obrotowy. To nowa propozycja.

– Która rusza od poniedziałku. Dla średnich firm będą przeznaczone środki w wysokości 2,5 mld zł – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

O takie wsparcie chce się właśnie ubiegać firma Accord w Łomiankach. Wysokość dotacji jest uzależniona od liczby pracowników. Progiem wejścia do programu jest spadek obrotu w firmie o 30 proc.

TV Trwam News

drukuj