fot. diecezja.pl

Ks. abp M. Jędraszewski: Słyszymy w mediach nawoływania do zamykania kościołów. Czynią to ludzie, którzy jeszcze stosunkowo niedawno uważali, że ich miejscem jest ulica

Postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa – te słowa św. Jana Pawła II przywołał w Wielki Czwartek podczas Mszy św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski mówił w homilii, że „nawet w samym Kościele doświadczamy tego, iż prawda bywa zaciemniania i to przez ludzi, którzy z racji swojego powołania i wybrania powinni być do końca jednoznacznymi świadkami prawdy Chrystusowej”.

Wyraził konieczność zatroskania i modlitwy za duchownych z krajów ościennych, którzy w „niezrozumiały sposób” reagują na notę Kongregacji Nauki Wiary dotyczącą par homoseksualnych. Arcybiskup przywołał przypadek diecezji z Niemiec, której biskup na stronie internetowej umieścił tęczową flagę i napis: „Miłość nie jest grzechem”.

„Wiemy, że także w Polsce podejmowane są ostatnio próby tworzenia struktur analogicznych do tych, które znamy na Zachodzie – nowe wersje >>Wir sind Kirche<< („My jesteśmy Kościołem” – PAP). Nie my jesteśmy Kościołem. My należymy do Chrystusowego Kościoła! Nie ma Kościoła bez Chrystusa! I o tym musimy pamiętać. O tę świadomość dla siebie i innych się modlić” – mówił ks. abp Jędraszewski.

„Wiele jest dzisiaj uciśnionych przez pandemię, cierpienia, choroby, nieszczęścia, upadek na duchu, apostazję z Kościoła, smutek, a nawet przerażenie wobec prześladowań Kościoła, chociażby tych spektakularnych z ostatniej Niedzieli Palmowej z Indonezji” – mówił ks. abp Jędraszewski.

„My mamy ich odsyłać wolnymi. To jest nasze zadanie” – zwrócił się do kapłanów.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę na to, że „słyszymy w mediach w ostatnich dniach nawoływania do zamykania kościołów. Czynią to ludzie, którzy jeszcze stosunkowo niedawno w czasie tej samej pandemii uważali, że ich miejscem jest ulica”.

„Mówią to ludzie, dla których Kościół jest zwykłym budynkiem. Mamy prawo zapytać się, skąd oni są? Nie znają historii narodu chrześcijańskiego od ponad 1050 lat i nie wiedzą, czym jest Kościół?” – pytał ks. abp Marek Jędraszewski.

„Jestem daleki od lekceważenia pandemii i jej skutków. Zawsze prosiłem i proszę o przestrzeganie związanych z nią obostrzeń dla dobra własnego i innych, ale w kontekście tego, co się dzieje, jak nie przywołać słów św. Jana Pawła II z Lubaczowa, gdzie mówił: >>Postulat neutralności światopoglądowej jest słuszny głównie w tym zakresie, że państwo powinno chronić wolność sumienia i wyznania wszystkich swoich obywateli, niezależnie od tego, jaką religię lub światopogląd oni wyznają. Ale postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego i niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością<<„ – mówił metropolita krakowski.

Przywołał też słowa św. Jana Pawła II, że „potrzeba wiele wzajemnej życzliwości i dobrej woli, ażeby dopracować takich form obecności tego, co święte w życiu społecznym i państwowym, które nikogo nie będą raniły” i „nikogo nie uczynią obcym we własnej ojczyźnie”.

„Słowa sprzed 30 lat są jakże aktualne” – mówił Jędraszewski.

W Wielki Czwartek Kościół katolicki świętuje ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii.

Metropolita krakowski mówił do kapłanów, że tego dnia wracają myślami do momentu święceń.

„Jakże Bogu nie dziękować za ten dzień, jakże nie modlić się za szafarzy, z rąk których otrzymaliśmy święcenia, jakże nie bić się w piersi z żalu, jeżeli kiedyś zdarzyło nam się od tej świętej chwili niejako odstąpić i o niej zapomnieć” – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Wskazał, że zadaniem kapłanów jest głoszenie Ewangelii współczesnemu światu.

„Doskonale wiemy, jak dzisiaj nie jest to łatwe w epoce postprawdy i powszechnego relatywizmu, który staje się wręcz dyktaturą” – mówił metropolita krakowski.

Zaznaczył jednak, że „wielu jest tych, którzy czekają na prawdę Ewangelii” i mają oni prawo domagać się, by kapłani „poświadczali własnym życiem głoszone słowa Ewangelii”.

Dodał, że dla wiernych „ważną rzeczą jest widzieć, że kapłani są ze sobą solidarni, ze swoim biskupem i między sobą”.

We Mszy Krzyżma odprawionej w bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach uczestniczyli biskupi, kapłani i zakonnicy, ministranci, lektorzy, schole i nadzwyczajni szafarze Komunii świętej. Tradycyjnie poświęcone zostały oleje święte, nastąpiło także odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. Trzem hospicjom działającym w Krakowie metropolita krakowski przekazał ofiary z jałmużny kapłanów archidiecezji krakowskiej – w sumie 130 tys. zł.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl