fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] L. Kochanowicz-Mańk: Ten rok jest bardzo trudny dla wszystkich, również dla Fundacji, Telewizji i dla Radia. Nie zmarnujmy 1 proc. naszego podatku

Ten rok jest rzeczywiście bardzo trudny dla wszystkich, ale również i dla Fundacji, Telewizji i dla Radia. Dlatego spróbujmy i postarajmy się, żebyśmy nie zmarnowali tego 1 proc. naszego podatku – mówiła w sobotę w programie „W naszej rodzinie” na antenie TV Trwam Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis.

Dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis zwróciła uwagę, że teraz jest trudny czas, by iść na pocztę, ale istnieją inne możliwości, aby wesprzeć Radio Maryja i dzieła przy nim powstałe nie wychodząc z domu.

– Możemy np. złożyć zlecenie w banku na jakąkolwiek kwotę, ale ważne, by była to kwota stała. Możemy dać stałe zlecenie do naszego banku, by raz w miesiącu jakąś darowiznę, jakiś datek na Radio czy Telewizję przekazał. Zlecenie można złożyć telefonicznie bądź korzystając z elektronicznego konta bankowego. Takie stałe zlecenie można złożyć i nawet nie trzeba kontaktować się z bankiem. Jeśli ktoś nie potrafi, to są infolinie. Każdy bank taką ma i na pewno osoby poprowadzą jak takie zlecenie złożyć. Każdy, kto posiada rachunek bankowy, ma dochody, czy one są z pracy, renty czy emerytury – takie zlecenie stałe może złożyć powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Do końca maja będzie można wesprzeć Organizacje Pożytku Publicznego przekazując swój 1 proc. podatku dochodowego. Wśród nich jest Fundacja „Nasza Przyszłość”, która od lat kształtuje charaktery dzieci i młodzieży. Obecnie Ministerstwo Finansów pracuje na regulacjami, które pozwolą na wydłużenie czasu, w którym można przekazać swój 1 procent. [czytaj więcej]

Wszyscy Państwo, którzy otrzymują wynagrodzenie z pracy, jakiekolwiek wynagrodzenie, czy z umowy o pracę, zlecenia czy o dzieło mogą składać e-pit. Na stronie Ministerstwa Finansów https://www.podatki.gov.pl/ są przygotowane deklaracje podatkowe Twój e-PIT. Tam każdy z Państwa znajdzie dla siebie swoją deklarację podatkową. Te deklaracje w tym roku zostały przygotowane przez urząd skarbowy, czyli jeżeli osoby miały wynagrodzenia za ubiegły rok, to mają przygotowane te PIT-y. Trzeba się zalogować i każdy znajdzie swój PIT. To będzie PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. I taki PIT należy wypełnić. On jest przygotowany. Jeżeli nie ma żadnych dodatkowych odliczeń, to wystarczy go tylko przejrzeć. Na końcu tego PIT-u jest rubryczka, gdzie można wpisać nr KRS Organizacji Pożytku Publicznego, którą chce się wesprzeć. Należałoby wpisać nr np. Fundacji „Nasza Przyszłość”, to jest 0000091141 – wyjaśniła gość TV Trwam.    

Lidia Kochanowicz-Mańk akcentowała, że Fundacja zawsze pomagała m.in. osobom starszym, seniorom w wypełnianiu PIT-ów. Aktualnie w czasie epidemii koronawirusa jest to niemożliwe, jednak na stronie zarówno Fundacji jak i Radia Maryja umieszczone są pomocowe informacje. [więcej]

W pierwszym z załączników znajduje się instrukcja wypełnienia formularza PIT-OP za rok 2019 dla emerytów i rencistów.

– Trzeba wpisać swoje dane, urząd skarbowy i tam nie trzeba obliczać podatku. (…) Elektroniczna forma wypełniania deklaracji podatkowej jest najprostsza, aby się autoryzować wystarczy znać swój przychód za poprzedni rok. To jest pewna trudność, jednak inaczej tego PIT-u nie wyślemy. (…) Powinno być tak, że jak dostawaliśmy w ubiegłym roku PIT-y-OP, to one powinny przechodzić na kolejne lata. Takie było założenie. Ale gdzieś był błąd w Ministerstwie Finansów i wszyscy musimy jeszcze raz taki PIT-OP wypełnić zaznaczyła dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis.

– Proszę Państwa, bardzo o to prosimy. Zróbmy co można tak, jak w każdej rodzinie się wspomagamy, w różnych sytuacjach. Ten rok jest rzeczywiście bardzo trudny dla wszystkich, ale również i dla fundacji, dla Telewizji i dla Radia. Dlatego spróbujmy i postarajmy się, żebyśmy nie zmarnowali tego 1 proc. naszego podatkudodała.

radiomaryja.pl

drukuj