R. Bochenek: We wtorek konferencja premier Szydło i wicepremiera Morawieckiego

We wtorek odbędzie się wspólna konferencja premier Beaty Szydło i wicepremiera Mateusza Morawieckiego m.in. na temat sytuacji gospodarczej i szczytu G20 – poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

„Po posiedzeniu rządu odbędzie się tematyczna konferencja prasowa. Będzie dotyczyła przede wszystkim spraw gospodarczych i tego w jakiej kondycji jest gospodarka. W konferencji prasowej weźmie udział premier Beata Szydło wspólnie z wicepremierem, ministrem finansów i rozwoju Mateuszem Morawieckim” – powiedział Bochenek podczas poniedziałkowego briefingu.

Jak dodał, będzie mowa o tym „w jakiej kondycji jest polska gospodarka”.

„Jest czym się pochwalić. Są bardzo dobre wskaźniki makroekonomiczne od wielu miesięcy. Warto o tym przypominać” – powiedział Bochenek.

Przypomniał też, że zbliża się szczyt G20 – grupy skupiającej 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską – który odbędzie się w Niemczech 17-18 marca, a w którym uczestniczyć będzie wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Bochenek poinformował, że wcześniej 15-16 marca odbędą się potkania przygotowawcze, w których będą uczestniczyli wiceministrowie.

Wicepremier Morawiecki zaproszony został na spotkanie ministrów finansów G20, o czym poinformował pod koniec lutego po spotkaniu ministrów finansów państw Trójkąta Weimarskiego w Paryżu, szef resortu finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.

Pytany o to, czego będą dotyczyć rozmowy na szczycie G20, Morawiecki stwierdził w ubiegłym tygodniu, że mowa będzie m.in. „o tym, żeby przestać w końcu uciekać z podatkami, jeśli chodzi o duże korporacje”.

„To jest temat, który staramy się narzucać, ja o tym mówię od samego początku bardzo głośno. Jak jeżdżę do Brukseli to za każdym razem podkreślam ten temat, że raje podatkowe to jest coś nienormalnego. My przywykliśmy do tego, aby raje podatkowe uważać za element struktury podatkowej świata. Tymczasem jest to bardzo często okradanie obywatela, ponieważ firmy nie płacą podatku tam gdzie powinny. (…) Cieszę się, że duże państwa zaczęły to rozumieć” – powiedział wicepremier.

Grupa G20 stanowi forum dialogu nad kluczowymi wyzwaniami gospodarczymi. Początkowo spotykała się na szczeblu ministrów finansów, później format rozszerzono także na przywódców państw, którzy spotykają raz do roku. W 2017 r. kolejny, 12 szczyt G-20, odbędzie się w niemieckim Baden-Baden.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl