Prezydent Andrzej Duda złożył gratulacje prezydentowi Węgier Janosowi Aderowi

Prezydent Andrzej Duda złożył w poniedziałek gratulacje prezydentowi Węgier Janosowi Aderowi, który został wybrany na drugą kadencję. „Wierzę, że tradycyjna polsko-węgierska przyjaźń nadal będzie znajdować twórcze rozwinięcie na różnych forach” – podkreślił Duda.

„Szanowny Panie Prezydencie, z nieskrywaną radością przyjąłem wiadomość o Pana ponownym wyborze na urząd prezydenta Węgier. Proszę przyjąć moje najszczersze gratulacje i życzenia pomyślności w sprawowaniu tak zaszczytnej oraz ważnej funkcji” – napisał prezydent Duda w liście opublikowanym na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii.

„Jestem przekonany, że nasza dotychczasowa bliska współpraca będzie z sukcesem kontynuowana w przyszłości z pożytkiem dla naszych Narodów i państw” – dodał.

Prezydent zapewnił również, że Węgry niezmiennie pozostają ważnym partnerem dla Polski w realizacji wspólnych przedsięwzięć.

„Wierzę, że tradycyjna polsko-węgierska przyjaźń nadal będzie znajdować twórcze rozwinięcie na różnych forach” – podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że „przyjaźń na różnych forach” oznacza dla niego relacje dwustronne, a także współpracę w organizacjach międzynarodowych oraz w ramach regionalnych inicjatyw, w tym – jak podkreślił – szczególnie bliskiej mu – Inicjatywie Trójmorza.

„Proszę przyjąć, Panie Prezydencie, wyrazy mojego najwyższego szacunku i przyjaźni oraz zapewnienie, że cieszy się Pan nie tylko uznaniem i zaufaniem Węgrów, ale również moim i moich Rodaków” – napisał Duda.

Janos Ader został w poniedziałek wybrany przez parlament na drugą pięcioletnią kadencję. Jego kandydaturę wysunęły partie rządzące: Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa.

Janos Ader został prezydentem w drugiej turze głosowania, gdyż w pierwszej turze nie uzyskał wymaganej większości 2/3 głosów. W drugiej turze poparło go 131 spośród 170 posłów, którzy uczestniczyli w głosowaniu.

Kontrkandydatem Adera był popierany przez opozycyjne partie – z wyjątkiem skrajnie prawicowego Jobbiku – prawnik i szef liberalnego think tanku Instytut Karolya Eoetvoesa, Laszlo Majtenyi, który w drugiej turze otrzymał 39 głosów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl