Premier: UE musi zostać zreformowana

Unia Europejska musi zostać zreformowana – powiedziała w niedzielę premier Beata Szydło. Dodała, że jeżeli chcemy myśleć poważnie o przyszłości i rozwoju UE, to zmianę traktatów również trzeba brać pod uwagę.

„Sądzę, że Unia Europejska (…) musi być zreformowana – jestem co do tego przekonana w zupełności. Natomiast wydaje mi się, że nie uniknie również zmiany traktatów. Jeżeli mówimy i chcemy myśleć poważnie o przyszłości i rozwoju Unii Europejskiej, to traktaty również trzeba brać pod uwagę, ich zmiany” – powiedziała w niedzielę wieczorem w TVP premier Szydło.

Dodała, że „coraz wyraźniej” widzi szansę na zmianę traktatów unijnych.

„O ile na początku naszej drogi, kiedy mówiliśmy o reformowaniu Unii Europejskiej, wokół nas byli sami sceptycy, to dzisiaj tych, którzy przyznają nam rację, jest coraz więcej. Niewielu jest jeszcze takich, którzy głośno o tym mówią, z różnych powodów obawiają się tego. Ale widząc przykład Polski i Węgier, są coraz odważniejsi” – zaznaczyła szefowa rządu.

Jak podkreśliła, Polska jest postrzegana w Unii Europejskiej jako ważny partner, państwo, które jest bardzo istotne również ze względu na to, co dzieje się w związku z Brexitem, ze zmianami w Unii Europejskiej.

„Polski rząd nie boi się mówić o konieczności zmian w Unii Europejskiej, nie boi się wskazywać problemów. Tym się różnimy od poprzedniego polskiego rządu. To może jest pewna nowość dla naszych partnerów europejskich, ale mam wrażenie, że w ciągu tego roku już się przyzwyczaili, że Polskę trzeba traktować jako partnera i Polskę trzeba szanować” – powiedziała Beata Szydło.

„Jesteśmy otwarci na to, żeby mówić naprawdę o reformie Unii Europejskiej, bo dla Polski Unia Europejska jest zbyt cenna, żebyśmy ją tracili” – zaznaczyła szefowa rządu.

„Ale Unia Europejska, która funkcjonuje tak jak do tej pory, nie ma szans na to, by się dalej rozwijać i muszą być przeprowadzone reformy. W tym również, nie boimy się i mówimy o tym głośno, trzeba zacząć rozmawiać o zmianie traktatów” – podkreśliła premier.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl