fot. twitter.com

KE zdecyduje ws. skargi do Trybunału Spraw UE przeciwko Polsce

Komisja Europejska ma podjąć dziś decyzję ws. skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Z informacji podawanych przez PAP wynika, że wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans przedstawi wcześniej komisarzom m.in. informacje po wczorajszym drugim wysłuchaniu Polski na posiedzeniu Rady UE.

Wysłuchanie odbyło się w ramach procedury z art. 7 unijnego traktatu. [czytaj więcej]

Polska delegacja broniła zmian w wymiarze sprawiedliwości. Wiceszef MSZ Konrad Szymański przekonywał później, że w Radzie UE nie ma większości, która pozwoli na przyjęcie krytycznego stanowiska wobec Polski.

– Nie mam wrażenia, aby w radzie do spraw ogólnych była większość, która byłaby w stanie przyjąć jakieś negatywne stanowisko w sprawie Polski. Być może nie ma żadnej innej większości, być może Rada Spraw Ogólnych cały czas zbiera opinie i nie ma konkluzji w tej sprawie, ale z całą pewnością nie ma w Radzie większości, która byłaby wobec Polski na tyle krytyczna, by przyjmować jakieś stanowiska czy dokumenty – zapewnił Konrad Szymański.

Wiceszef MSZ przekonywał, że podobnie jak pierwsze wysłuchanie, również to było okazją do bardzo rzeczowej, opartej o fakty dyskusji.

Austriacka prezydencja w UE przekazała po nim, że nie podjęto decyzji co do dalszych kroków wobec naszego kraju w procedurze z art. 7 unijnego traktatu.

Wiceszef KE Frans Timmermans mówił z kolei o rosnących obawach Komisji co do praworządności w Polsce. Dodał, że w kwestii ustawy o Sądzie Najwyższym KE użyje wszelkich instrumentów, jakimi dysponuje. Nie wykluczył skierowania sprawy do TSUE. Decyzja w tej sprawie ma zapaść właśnie dziś.

RIRM

drukuj