fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Premier M. Morawiecki: KAS i CBŚP udaremniły największy od lat przemyt kokainy

Udaremniliśmy największy przemyt – co najmniej od 30 lat – poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Przemyt prawie dwóch ton kokainy o wartości około dwóch miliardów złotych został udaremniony w wyniku wspólnych działań Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji.

W czwartkowym briefingu prasowym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dotyczącym udaremnienia przemytu prawie dwóch ton kokainy wzięli udział: premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Mariusz Kamiński, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk i szef Krajowej Administracji Skarbowej gen. Piotr Walczak.

Jak podkreślił premier, był to największy przemyt w historii ostatnich wielu lat, „co do wartości, to pewnie największy przemyt w historii co najmniej ostatnich 30 lat”.

Szef rządu wskazał, że był to efekt sprawnej i długo trwającej akcji przygotowawczej, która w skuteczny sposób zapobiegła „wyjątkowej próbie przemytu na skalę europejską”.

„Jestem bardzo wdzięczny funkcjonariuszom CBŚP i wszystkim pracownikom Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Finansów, którzy działając w tak profesjonalny sposób, wyjątkowo sprawnie (…) ujawnili, uchwycili tę grupę przestępczą” – mówił premier.

Jak dodał, państwo powinno być zawsze o krok przed przestępcami.

„Międzynarodowe grupy przestępcze należą niestety do najlepiej zorganizowanych grup przestępczych, więc profesjonalizm pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, Policji i Centralnego Biura Śledczego Policji jest tym większy i tym bardziej mogę powiedzieć: możemy spać spokojnie, ponieważ państwo jest silne i sprawne wobec silnych i sprawnych przestępców i grup przestępczych, a wyrozumiałe wobec słabszych” – mówił premier.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślił, że udaremnienie przemytu „to w 100 proc. wynik profesjonalizmu i działalności naszych służb: KAS i CBŚP. To pokazuje, jak ważna jest współpraca między służbami”.

Minister zaznaczył, że kokaina była najprawdopodobniej przeznaczona na rynek europejski.

„Można powiedzieć, że nasi funkcjonariusze uratowali Europę przed zalewem ogromnej ilości kokainy” – stwierdził.

Według szefa MSWiA, jest to kolejny przykład z ostatnich tygodni tak dobrej współpracy. Przypomniał, że w połowie listopada dzięki współpracy ABW i CBŚP udało się uniknąć wielkiej tragedii w Płocku, kiedy to z wyprzedzeniem zatrzymano mieszkańca kilkunastopiętrowego bloku, który chciał wysadzić ten blok w powietrze.

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wskazał, że teraz podczas akcji KAS i CBŚP zabezpieczono 1850 kg substancji. Jak mówił, działania prowadzące do tego, by ustalić odbiorców przesyłki, doprowadziły śledczych do województwa wielkopolskiego.

„Biorąc pod uwagę to, że narkotyk był wymieszany z inną substancją chemiczną, mieliśmy pełną świadomość tego, że gdzieś musi być przygotowane laboratorium do odzyskania czystej kokainy z tego przemytu” – powiedział.

„Stężenie chemii było tak wysokie w trakcie tego procesu oczyszczania, że nasi koledzy ze straży pożarnej, którzy wspomagali nas przy zabezpieczenia miejsca, określili, że jest potrzebnych kilka godzin, żeby można było w ogóle wejść do tego budynku z uwagi na bardzo wysokie zagrożenie eksplozją w tych pomieszczeniach” – wskazał generał.

Jak mówił Komendant Główny Policji, odkryte laboratorium było „bardzo profesjonalne”.

„Po raz pierwszy w historii polskiej policji mieliśmy do czynienia z takim laboratorium” – podkreślił.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej gen. Piotr Walczak poinformował, że „towar był ukryty w kredzie, a więc w towarze bardzo zbliżonym do konsystencji kokainy, która była przemycana w tym kontenerze”.

Dodał, że przesyłka przypłynęła z Kolumbii „w związku z tym była obarczona ryzykiem”, ale dzięki pracy Pomorskiego KAS została skutecznie wytypowana.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl