PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki: Nowa perspektywa budżetowa UE to wielka szansa na złotą dekadę dla Polski

Nowa perspektywa budżetowa to wielka szansa na złotą dekadę dla Polski; dziś jest taki czas, że trzeba się uśmiechnąć do sukcesu, który odnieśliśmy – podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

„Proszę Państwa – budżet budżetem, ale na co dzień najbardziej brakuje nam wszystkim dystansu, humoru i uśmiechu. To naprawdę jest wielka szansa dla Polski. Zamiast wdawać się w niepotrzebne spory – wykorzystajmy ją wspólnie!” – zaapelował szef rządu we wpisie na Facebooku.

Zamieścił też grafikę, w której przekonuje, że „nowa perspektywa budżetowa to wielka szansa na złotą dekadę dla Polski”.

„Dziś jest taki czas, że trzeba się uśmiechnąć do sukcesu, który odnieśliśmy” – dodał szef rządu.

Podczas zakończonego we wtorek unijnego szczytu zawarto porozumienie zakładające powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro: 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki. Wartość całego budżetu UE na lata 2021-2027 wyniesie 1,074 bln euro. Polska – podała KPRM – będzie mogła otrzymać z budżetu UE, tzn. w ramach Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, ok. 139 mld euro w formie dotacji oraz 34 mld euro w pożyczkach.

W czwartek Parlament Europejski przyjął niewiążącą prawnie rezolucję, w której nie zaakceptował porozumienia Rady Europejskiej ws. wieloletniego budżetu UE w obecnym kształcie. Europosłowie chcą negocjacji z krajami Unii nad ostatecznym kształtem budżetu. Parlament Europejski pozytywnie ocenił natomiast w rezolucji porozumienie w sprawie funduszu odbudowy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl