fot. www.google.pl/maps

Na Podkarpaciu w czasie ŚDM powstanie pięć centrów koordynacji

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży na Podkarpaciu powstanie pięć centrów koordynacji. Informację taką podała w czwartek wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Dodała, że gotowy jest również program zabezpieczeń ewentualnych zagrożeń związanych z tym wydarzeniem. Wojewoda zaznaczyła, że Podkarpacie jest pierwszym regionem, w którym gotowy jest taki dokument.

„Zespół, który powołałam pod koniec ub.r. przygotował już program zabezpieczeń w sytuacji kryzysowej związanej z organizacją ŚDM. Dokument zawiera główne zagrożenia i zostały one uwzględnione w wojewódzkim planie zarządzania kryzysowego”- podkreśliła Ewa Leniart.

Wśród głównych zagrożeń, na które służby na Podkarpaciu się przygotowują są m.in. epidemiologiczne, terrorystyczne oraz związane z większym natężeniem ruchu na drogach.

Wojewoda powiedziała, że w ramach przygotowań do lipcowych wydarzeń, na Podkarpaciu od 20 lipca do 3 sierpnia br. funkcjonować będzie pięć centrów koordynacji Światowych Dni Młodzieży: w Rzeszowie, Przemyślu, Stalowej Woli, Mielcu i Lubaczowie.

Do czwartku przyjazd na Podkarpacie zadeklarowało ok. 4 tys. pielgrzymów z 40 krajów. Jednak zdaniem podkarpackiego wojewody, „nie można się na razie przywiązywać do tych danych”.

Na podkarpackich przejściach granicznych z Ukrainą wydzielone będą specjalne pasy odpraw dla pielgrzymów z tego kraju.

PAP/RIRM

drukuj