Większe środki z NATO na inwestycje w Polsce

NATO zwiększa inwestycje w Polsce. Pieniądze z Sojuszu popłyną do naszych firm zbrojeniowych. Tegoroczny budżet Programu Inwestycji NATO dla Polski – jak poinformował dziennik „Rzeczpospolita”- wynosi 231,5 mln zł. To ponad trzy razy więcej niż rok wcześniej. Środki te trafią głownie na modernizację infrastruktury.

Inwestycje Sojuszu zbiegają się z miliardowymi zamówieniami Ministerstwa Obrony Narodowej, które w większości trafią do polskich przedsiębiorców z branży zbrojeniowej. Firmy już zwiększają liczbę godzin pracy.

NATO przygotowuje infrastrukturę, która wzmocni efektywność wojsk stacjonujących w Polsce – podkreślił poseł Michał Jach, szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

To jest dowodem na to, że nasi sojusznicy z NATO traktują bardzo poważnie swoje zobowiązania wobec wszystkich swoich członków. Inwestując w Polsce przygotowuje się infrastrukturę. W sytuacji, kiedy zdecydowano by się prowadzić tutaj szkolenia lub operację obronną, wtedy sojusznicy mieliby możliwość dobrego operowania i działania na naszym terytorium – wskazał Michał Jach.

Szczegóły inwestycji NATO w Polsce są tajne. Wiadomo jednak, że środki trafią głównie do firm budowlanych, informatycznych i dostarczających systemy łączności. Inwestycje to efekt wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu. Taka decyzja zapadła podczas Szczytu NATO w Warszawie w lipcu ub. roku.

Z kolei dzięki zakupom MON-u wielką szansę na rozwój ma m.in. Polska Grupa Zbrojeniowa. Dla przykładu, Huta Stalowa Wola za ponad 4 mld zł dostarczy armatohaubice „Krab”. Wielką szansę dla polskich zakładów stanowią także powstające Wojska Obrony Terytorialnej, które również będą potrzebować uzbrojenia.

RIRM

drukuj