Posłowie pytali o wzrost opłat bankowych

Posłowie z sejmowej komisji finansów rozmawiali dziś z prezesami banków, przedstawicielami KNF oraz UOKiK ws. wzrostu opłat bankowych. Chodzi o marże, prowizje i inne opłaty, które podwyższono w ostatnich miesiącach lub których podwyższenie zaplanowano w najbliższym czasie.

Na posiedzeniu pytano m.in. o to czy wzrost kosztów ma bezpośredni związek z wprowadzonym podatkiem bankowych. Posłowie wskazywali też, że PKO BP podnosząc opłaty za innymi zagranicznymi bankami, stracił szanse na wzrost konkurencyjności.

Padło wiele krytycznych uwag w kierunku banków. Okazuje się że w Polsce nie istnieje realna ochrona klientów, choć są powołane do tego instytucje – mówi poseł Janusz Szewczak z sejmowej komisji finansów.

– Dowiadujemy się, że KNF nie może ingerować w umowy, więc marże, opłaty i prowizje szaleją. UOKIK nawet jak wyda jakiś wyrok to banki nie bardzo się tym przejmują, często nawet nie wykonują postanowień dotyczących klauzul abuzywnych, niedozwolonych. Dzisiaj zwróciliśmy uwagę na to, że szczególnie zadziwiająca była postawa PKO BP, który dołączył do grona kilkunastu banków, które podniosły opłaty, mimo, że te opłaty są w tej chwili jednymi z najwyższych w Europie. Zagraniczne banki działające w Polsce rekompensują sobie zdzieraniem skóry z polskiego klienta to, że mogą w swoich krajach taniej udzielać usług – wyjaśnił poseł Janusz Szewczak.

Szefowie banków wskazali, że to co się dzieje z marżami i podwyższaniem opłat, nie jest związane z podatkiem bankowym – tak szef sejmowej komisji finansów Andrzej Jaworski (PiS) podsumował jej posiedzenie. Bankowcy jako powód podwyżek podali m.in. wzrost wpłat na BFG.

Z kolei obecny na wtorkowym posiedzeniu komisji wiceszef MF Konrad Raczkowski zapowiedział wniosek do KNF ws. – jak mówił – prób wyprowadzania aktywów z Polski przez zagraniczne banki i nie wykluczył noweli ustawy o podatku bankowym.

Natomiast wiceprezes UOKiK Bernadeta Kasztelan-Świetlik poinformowała, że Urząd prowadzi postępowanie wyjaśniające ws. wysokości opłat bankowych i prowizji.

„To nie jest postępowanie przeciwko konkretnemu przedsiębiorcy, gdzie można postawić konkretny zarzut. To jest postępowanie w sprawie, które ma na celu sprawdzenie, w jakiś sposób te opłaty się kształtują” – oświadczyła Bernadeta Kasztelan-Świetlik.

Jak mówiła, „postępowanie jest na początkowym etapie”. „Jeśli przeprowadzona przez nas analiza pozwoli na postawienie zarzutów, to oczywiście będziemy to robili” – wskazała Bernadeta Kasztelan-Świetlik.

Celem posiedzenia komisji było zapoznanie się z informacją KNF, UOKiK oraz przedstawicieli banków na temat podwyżek marż, prowizji i innych opłat, do których doszło ostatnio, lub które są zapowiadane w najbliższym czasie.

Pierwsze podwyżki banki wprowadziły na początku grudnia ubiegłego roku, kiedy znane były dopiero wstępne założenia podatku.

Kilkanaście banków podniosło marże kredytów hipotecznych, podrożało też m.in. prowadzenie niektórych kont, korzystanie z kart oraz prowizje za wypłaty z bankomatów

RIRM

drukuj