fot. flickr.com

W Senacie trwa debata ws. budżetu na 2016 rok

Senatorowie zgłaszają poprawki do ustawy budżetowej. Deputowany PiS Grzegorz Bierecki, szef sejmowej komisji budżetu i finansów zaproponował, m.in. zwiększenie o 5,4 mln zł budżetu IPN na działalność pionu archeologicznego.

Senator postuluje też, by 100 tys. zł zabrać z puli KRRiT i przeznaczyć te pieniądze na konkurs ws. pomnika Stanisław Pyjasa w Krakowie.

Z kolei senator PO Kazimierz Kleina przedstawił propozycję, zgodnie z którą wpłata do budżetu państwa z Narodowego Banku Polskiego byłaby wyższa o 5 mld zł.

Senator Grzegorz Bierecki przypomniał, że w tym roku po raz pierwszy budżet uwzględnia wpływy z nowych podatków, co zwiększa możliwości państwa.

– Podatków od niektórych instytucji finansowych oraz podatków od sklepów wielkopowierzchniowych. Najważniejszym zadaniem tego budżetu jest finansowanie programu „Rodzina 500 plus”. Na tą pomoc dla rodzin przeznaczonych jest 16 mld zł. Drugim wydarzeniem, które finansuje ten budżet to wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75 rok życia. Wreszcie, zwiększenie o ponad 2 mld zł wynagrodzeń dla grup pracowniczych, tych, które od 2010 roku objęte były tzw. zamrożeniem wynagrodzeń – powiedział parlamentarzysta.

Wcześniej szereg poprawek do ustawy wprowadzili posłowie. Dotyczą one, m.in. zmniejszenia budżetów niektórych instytucji i relokacji środków.

Budżet na 2016 rok zakłada, że deficyt może wynieść maksymalnie blisko 55 mld zł. Wzrost PKB ma utrzymać się na poziomie 3,8 proc.

RIRM

drukuj