fot. PAP/Tomasz Gzell

Senat: trwa debata nt. programu „Rodzina 500 plus”

W Senacie trwa debata na temat ustawy wprowadzającej program „Rodzina 500 plus”. Wcześniej senackie komisje zarekomendowały przyjęcie jej bez poprawek.

Senatorowie pytali m.in. o przygotowanie samorządów do wypłaty świadczeń, o koszty ustawy, a także o uwagi, jakie do ustawy zgłaszali np. przedstawiciele rzecznika praw dziecka oraz Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Pytali też o powody, dla których osoby samotnie wychowujące jedno dziecko nie mogą otrzymywać świadczeń bez kryteriów dochodowych.

Zdaniem senatora Ryszarda Majera z PiS ustawa ma kształt optymalny i jest możliwa do zrealizowania. Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podkreślała, że jest to wysiłek dla budżetu, ale jest to wybór tego rządu.

Ryszard Majer, przedstawiający sprawozdanie senackich komisji, które zajmowały się programem „Rodzina 500 plus”, wyjaśniał, że szczególne traktowanie samotnych rodziców dyskryminowałoby małżeństwa.

Przekonywał też, że polskie rodziny czekają na program, a procedowanie ustawy powinno umożliwić wypłatę już od kwietnia. Mówił, że to rozwiązanie umożliwi rodzinom wielodzietnym „po raz pierwszy od lat jakieś warunki do godnego życia”.

– Pokładamy też nadzieję w skutkach demograficznych tego aktu prawnego, ale na to przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać – mówił Ryszard Majer.

Elżbieta Rafalska przyznała, że ustawa będzie wyzwaniem dla rządu, również finansowym.

– Jest to wysiłek dla budżetu, ale jest to wybór tego rządu. Trzeba to wreszcie zrobić dla polskich rodzin – przekonywała minister Elżbieta Rafalska.

Mówiła, że samorządy będą miały zarówno środki, jak i czas na przygotowanie się do wdrażania ustawy. Zadeklarowała, że jej resort będzie w tym pomagał, m.in. przygotuje specjalny podręcznik; przewidziane są również szkolenia.

Ustawa zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe – 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Program ma ruszyć w kwietniu. Wnioski należy składać w gminach, raz do roku.


PAP/RIRM

drukuj