fot. gov.pl

Samorządy gotowe na „500 plus” 

Program Rodzina 500 plus to ogromne wyzwanie dla samorządów. Reporterzy TV Trwam w całej Polsce sprawdzali, czego samorządy nauczyły się w trakcie poprzednich edycji programu i czy są gotowe na jeszcze większe wyzwanie w tym roku. Liczba dzieci, do których trafi świadczenie, niemal się podwaja.

Pani Dorota ma dwoje dzieci. Jedno z nich już teraz wybiera się do szkoły z internatem. Dlatego dodatkowe 500 zł to spory zastrzyk gotówki.

– Dużo rzeczy dzięki temu dodatkowemu 500 zł mogliśmy zrobić. Dodatkowe zajęcia, oczywiście nie mówię o ubraniach, o wielu rzeczach, na które mogliśmy sobie pozwolić – mówi.

Pan Dominik do tej pory nie korzystał z „500 plus”. Teraz się to zmieni.

– Pierwsze dziecko uczęszcza do żłobka, więc na pewno takie pieniądze przydadzą się na opłacenie czesnego w żłobku – podkreśla.

To, kiedy środki z „500 plus” trafią do rodzin, zależy nie tylko od terminu złożenia wniosku, ale i sprawnej administracji. I tutaj samorządy mają pełne ręce roboty.

– W tej edycji czujemy się pewni, bo jesteśmy po tych pierwszych doświadczeniach, z pierwszym „500 plus” – mówi Błażej Konkol, wójt gminy Trąbki Wielkie.

Pierwsze edycje programu „500 plus” były przetarciem. Państwo okazało się sprawnym mechanizmem administracyjnym – mówi socjolog dr Jakub Koper.

– Samorządowcy już wiedzą, jak ten program funkcjonuje. Wiedzą, że zapotrzebowanie na te pieniądze jest bardzo duże – zauważa.

Czy samorządy są przygotowane na wypłatę świadczeń? To pytanie nasz reporter zadał wiceprezydentowi Leszna Piotrowi Jóźwiakowi.

– Myślę, że tak. Jestem po rozmowach w tym względzie. Mamy sprawnych urzędników, sprawną panią dyrektor – odpowiedział Piotr Jóźwiak.

W Myślenicach, choć przyjmowanie wniosków papierowych rozpocznie się dopiero za miesiąc, już teraz wszystko jest dopięte na ostatni guzik – mówi burmistrz miasta Jarosław Szlachetka.

– Nasz ośrodek pomocy społecznej jest przygotowany. Panie pracownice, oczekują już na państwa, na wnioski w formie tradycyjnej, czyli w formie papierowej – zaznacza Jarosław Szlachetka.

W tym roku świadczenie „500 plus” przyznawane będzie nie na rok, ale na dwa lata. Do tego wniosek jest uproszczony – wskazuje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski.

– Uprościliśmy bardzo istotnie tryb wypłaty tych świadczeń. Głównie rezygnując z formy decyzji administracyjnej – mówi.

Wniosek o „500 plus” jest teraz krótszy, to znaczy jest mniej rubryk do wypełnienia. Do tego dochodzi jeszcze jedna istotna zmiana.

– Jako organ wydający decyzje dotyczące świadczenia wychowawczego nie będziemy badać sytuacji dochodowych naszych klientów – wyjaśnia Grzegorz Karolczyk, dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Z kolei burmistrz Mosiny Przemysław Mieloch wskazuje, w jaki sposób program przyczynił się do walki z ubóstwem w jego mieście.

– Na co dzień spotykaliśmy się z sytuacją, że w szkole nie wszystkie dzieci mogły wyjechać na zieloną szkołę czy na jakiekolwiek kolonie, ponieważ dzieci nie było stać. Dzisiaj ten problem jest już można powiedzieć marginalny – podkreślał.

Urzędnicy zachęcają do jak najszybszego składania wniosków. W przypadku nowonarodzonego dziecka rodzice na złożenie wniosku mają trzy miesiące.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl