fot. PAP/Marcin Obara

Senat za karaniem parlamentarzystów za niewłaściwe zachowanie

Senat opowiedział się w piątek za przepisami przewidującymi obniżanie uposażenia parlamentarzysty za zachowanie nielicujące z jego funkcją. Nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora poparło 53 senatorów, 19 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

Projekt nakłada na posłów i senatorów obowiązek należytego zachowania nie tylko na sali posiedzeń, ale także w innych miejscach, gdzie przebywają parlamentarzyści – wskazywał senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń, sprawozdawca komisji regulaminowej i etyki.

Proponowane przepisy mają za zadanie zobligować posłów i senatorów do przykładania jeszcze większej wagi do swoich obowiązków parlamentarnych i przedstawicieli polskiego społeczeństwa. Mandat posła czy senatora pełniony jest nie tylko w sali posiedzeń Sejmu i Senatu. Posłowie i senatorowie reprezentują parlament RP na obszarze całego kraju i poza nim. Dlatego też ich zachowanie powinno licować z powagą pełnionych przez siebie funkcji również w miejscach niebędących salą posiedzeń, ale bezpośrednio związanych z wykonywaniem mandatu posła i senatora – zwrócił uwagę Krzysztof Słoń.

Przed głosowaniami senatorowie Platformy Obywatelskiej chcieli przede wszystkim wiedzieć, jakie konkretne zachowania będą karane, co będzie obrazą dla Sejmu oraz kto i jak będzie o karach decydował.

Senator Krzysztof Słoń odpowiadał, że sposób zachowania posłów i senatorów powinien „być zrównoważony i opanowany” oraz „licować z miejscem”, a także odpowiadać pełnionej funkcji.

RIRM

drukuj