USA: Senat odrzucił próbę zablokowania sprzedaży broni Saudyjczykom

Amerykański Senat odrzucił próbę zablokowania części umowy o sprzedaży amerykańskiej broni Arabii Saudyjskiej o wartości ogółem 110 miliardów dolarów. Umowę tę podpisał prezydent Trump podczas wizyty w Rijadzie w maju.

Projekt ustawy o zakazie sprzedaży Arabii Saudyjskiej niektórych systemów broni, w tym laserowo naprowadzanych na cel rakiet typu powietrze-ziemia o wartości ok. 500 mln dolarów, w transakcji opiewającej ogółem na 110 miliardów dolarów, miał głównie symboliczne znaczenie.

Arabia Saudyjska doprowadziła do kryzysu humanitarnego podczas prowadzonej przez nią wojny z Jemenem. Finansuje ekstremistów na całym świecie. Jest winna łamania praw człowieka. Trzeba ją natychmiast przestać zbroić” – zaapelował na Twitterze republikański senator Rand Paul, jeden z nielicznych Republikanów, który opowiedział się za zablokowaniem sprzedaży niektórych rodzajów broni Saudyjczykom.

Rand i inni przeciwnicy powoływali się m.in. na raport lewicowo-liberalnego brytyjskiego dziennika „Guardian”, który w ubiegłym roku podał, że w wyniku jednej trzeciej ataków saudyjskiego lotnictwa w Jemenie śmierć ponieśli głównie cywile. Władze Arabii Saudyjskiej określiły doniesienia dziennika jako „mocno przesadzone”.

Argumentacja przeciwników sprzedaży niektórych systemów broni Saudyjczykom spotkała się z krytyką kluczowych senatorów.

Nie mogę zrozumieć, dlaczego niektórzy sprzeciwiają się sprzedaży precyzyjnie naprowadzanych (na cel – PAP) rakiet” – powiedział przewodniczący komisji spraw zagranicznych, republikański senator Bob Corker. Corker argumentował, że stosowanie takich rakiet zmniejszy liczbę ofiar wśród ludności cywilnej Jemenu.

Z kolei lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell wskazał, że przyjęcie ustawy o zablokowaniu części transakcji o sprzedaży broni Arabii Saudyjskiej osłabiłoby kluczowego sojusznika Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. „Arabia Saudyjska – dowodził senator McConnell – równocześnie prowadzi działania przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w Iraku i w Syrii oraz próbuje powstrzymać wpływy Iranu w regionie”.

W rezultacie projekt ustawy o zablokowaniu sprzedaży niektórych systemów broni Arabii Saudyjskiej został odrzucony w stuosobowym Senacie przewagą sześciu głosów. Pięciu senatorów z Partii Demokratycznej złamało dyscyplinę partyjną głosując przeciwko przyjęciu tej ustawy.

 

PAP/RIRM

drukuj