fot. PAP/Radek Pietruszka

Inwestycje w infrastrukturę w Polsce północno-wschodniej

Minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiada duże inwestycje w infrastrukturę w Polsce północno-wschodniej. Mają one pobudzić rozwój gospodarczy regionu zapomnianego przez poprzednie rządy.

W pokamedulskim klasztorze w Wigrach odbyło się wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Parlamentarzyści przyjęli na nim specjalne stanowisko w sprawie rozwoju Podlasia. Jego szczegóły przedstawiła Anna Maria Anders, która jest kandydatką partii w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu nr 59, obejmującym część województwa podlaskiego.

– Pierwsza to jest bezpieczeństwo, druga to jest historia polityczna, a trzeci to jest rozwój lokalny. Ja się czuję specjalnie związana z kwestią bezpieczeństwa – ponieważ jak wszyscy wiedzą, mój ojciec generał Anders był bardzo mocno związany z tym okręgiem – mówi Anna Maria Anders.

Podlasie było przez wiele lat zapomnianym regionem – podkreślał minister rozwoju Mariusz Morawiecki.

– Historia ta najnowsza zbyt łaskawie tych terenów nie traktowała. Brakuje tutaj połączeń komunikacyjnych, a wiemy, że rozwój gospodarczy zależy od dobrej infrastruktury – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce to zmienić i zapowiada realizację dużych projektów infrastrukturalnych, które pomogą w rozwoju regionu.

– Po pierwsze będzie to Via Carpatia czyli droga biegnąca od krajów bałtyckich: Estonia, Litwa, Łotwa przez wschodnią ścianę Polski na południe. Może to być bardzo ważnym szlakiem komunikacyjnym – powiedział Mateusz Morawiecki.

Drugą ważną inwestycją ma być budowa polskiej części drogi Via Baltica, która połączy państwa bałtyckie z zachodem. Równolegle na trasie łączącej Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki postanie połączenie kolejowe w ramach europejskiej trasy Rail Baltica. Rząd chce także poprawić komunikację z Litwą.

– Będziemy wzmacniali połączenie kolejowe z Warszawy do Wilna tak by można się dostać w ciągu 3 – 3,5 godzin, a nie 8 godzin jak to jest dzisiaj – dodał Mateusz Morawiecki.

Rząd chce równocześnie wykorzystać środki z budżetu państwa, Unii Europejskiej, a także z sektora prywatnego, aby pobudzić rozwój gospodarczy regionu. Powstanie specjalny pakt dla wsi i obszarów wiejskich, który ma rozwiązać problem bezrobocia i zapewnić młodzieży perspektywę rozwoju.


TV Trwam News/RIRM

drukuj