Premier M. Morawiecki: Sprawy związane z sytuacją Polaków zamieszkających wschodnią granicę idą powoli w dobrym kierunku

Współpraca Polski i Litwy, by wzmocnić sytuację Polaków mieszkających za naszą wschodnią granicą, jest na zdecydowanie lepszym poziomie niż dotychczas – powiedział w Wilnie premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu spotkał się dziś m.in. z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem i prezydentem tego kraju Dalią Grybauskaite.

W rozmowie z dziennikarzami polski premier ocenił, że sprawy dotyczące problemów mniejszości polskiej na Litwie idą powoli w lepszym kierunku.

– Oczywiście mówiłem też o takich sprawach jak pisownia polskich nazwisk, ulic. To są bardzo ważne tematy dla tożsamości Polaków, dla kulturowej spójności społeczności polskiej na Litwie. Mam nadzieję, że widać, iż sprawy powoli idą w lepszym kierunku niż do tej pory. Świadczą o tym również takie problemy, które do tej pory okazywały się nierozwiązywalne, a dzisiaj idą w lepszym kierunku, jak np. odbudowa linii kolejowej do Łotwy – bardzo ważna dla Orlenu (…) – czy współpraca gospodarcza na wielu polach – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier wyraził też nadzieję, że niedługo Polacy mieszkający na Litwie będą mogli odbierać takie polskie kanały telewizyjne jak np. TVP Info. Rozpoczęcie retransmisji pięciu polskojęzycznych kanałów telewizyjnych dla mieszkańców południowo-wschodniej Litwy planowane jest na maj 2018 roku.

Dzisiejsze rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z władzami Litwy były kolejnymi, jakie przedstawiciele naszych krajów podejmują w ciągu ostatniego półrocza.

W Wilnie odbyło się także wspólne spotkanie premierów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

RIRM

drukuj