Rozpoczęto realizację programu „Czyste Powietrze”

Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował realizację programu „Czyste Powietrze”. Podczas uroczystości w KPRM szef polskiego rządu powiedział, że program pochłonie 130 mld zł i ma doprowadzić do poprawy jakości powietrza w ciągu 5-10 lat.

W tym zakresie – jak wskazał – rząd będzie nadrabiał wieloletnie opóźnienia cywilizacyjne, dlatego program „Czyste Powietrze” będzie składał się z wielomiliardowych funduszy na rzecz termomodernizacji oraz podniesienia efektywności energetycznej całego zasobu mieszkaniowego.

Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że będą to dotacje dla tych, których nie stać na termomodernizację oraz ulgi.

– Ten program pochłonie ok. 130 mld zł. To wielki program poprawy substancji mieszkaniowej i poprawy jakości powietrza oraz zmniejszenia naszej zależności od zasilania w ciepło domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Państwo musi tu działać i działa. Ja mówiłem już o tym w expose – powiedział.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował też, że zakończyły się konsultacje projektu ustawy wspierającej termomodernizację budynków jednorodzinnych.

Powiedział, że  uczestniczyły w nich 33 z 55 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, w których ma być przeprowadzany pilotaż programu.

RIRM

drukuj