fot. pixabay.com

Warszawa: podsumowanie polskiego wsparcia udzielonego Ukrainie

Rząd podsumował dotychczasowe wsparcie na rzecz Ukrainy. Podczas konferencji warszawskiej premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że potrzebna jest międzynarodowa współpraca, nie tylko by pomóc Ukrainie, ale także by zbudować nowy, bezpieczny ład w Europie.

Konferencja Warszawska to robocze spotkanie, którego celem jest przegląd działań podejmowanych na rzecz wsparcia walczącej Ukrainy.

– Polska jako pierwsza stanęła po stronie Ukrainy, po stronie wolności – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Polska od początku wojny systematycznie dostarcza Ukrainie uzbrojenie i do tego samego cały czas zachęca pozostałe państwa Zachodu.

– Mówi się, że czołgami można wygrać wojnę, ale to dyplomacja buduje pokój – wskazał szef rządu.

Poniedziałkowa konferencja skupiała się na dwóch tematach: na pomocy humanitarnej dla uchodźców oraz na utrzymaniu systemu energetycznego na Ukrainie – zaznaczył szef Kancelarii Premiera, minister Marek Kuchciński.

– Ta kwestia przyczynia się do odporności ukraińskiego państwa i społeczeństwa. Ono jest ważne szczególnie obecnie, w obliczu ostrej zimy – zwrócił uwagę.

Brak prądu i ogrzewania na Ukrainie może skutkować kolejną falą uchodźców. Od początku wojny do naszego kraju wjechało ponad 9,5 miliona Ukraińców.

– Od pierwszych godzin agresji Rosji na Ukrainę zareagowały także władze lokalne, organizacje pozarządowe oraz obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. W największych polskich miastach powstały miejsca, w których ukraińskie kobiety z dziećmi mogły znaleźć schronienie – oznajmił wiceszef MSWiA, Paweł Szefernaker.

Do końca stycznia tego roku prawie dwa miliony Ukraińców znalazły schronienie u polskich rodzin. To przede wszystkim kobiety i dzieci, stanowiące 90 proc. wszystkich uchodźców. Do polskich szkół uczęszcza około 200 tys. ukraińskich uczniów. Uchodźcy wojenni mogą także podjąć zatrudnienie.

– Upraszczamy przepisy, aby pracodawcy mogli zatrudniać obywatelki Ukrainy na uproszczonych zasadach, na tzw. powiadomieniach. Ze statystyk, które dzisiaj mamy – aktualnych statystyk – blisko 900 tys. osób podjęło w tej formie zatrudnienie – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Pozwoliła na to specjalna ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, która nadała im podobne prawa do tych, z których korzystają Polacy. Oprócz możliwości podjęcia pracy i nauki, uchodźcy mogą także korzystać ze świadczeń zdrowotnych i społecznych. Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz odniósł się do głosów, które pojawiają się także w Polsce, a które podsyca rosyjska propaganda.

– Często słyszymy – nawet tutaj, w Polsce, jak ktoś mówi: „To nie jest nasza wojna”. Naszą odpowiedzią jest: „To też nie nasza wojna”. Wojna to nie jest wybór Ukrainy i Ukraińców. Chcieliśmy żyć w pokoju, być prawdziwym członkiem Unii Europejskiej, NATO, ale niestety, wróg – Rosja, myśli inaczej, w kategoriach neoimperialistycznych – podkreślił ukraiński ambasador.

Wraz z wybuchem pełnoskalowej wojny na Ukrainie zakończył się postzimnowojenny ład – mówił Mateusz Morawiecki i dodał, że należy wrócić do politycznego realizmu. Zdaniem szefa rządu potrzebna jest nowa architektura bezpieczeństwa w wymiarze politycznym, gospodarczym i energetycznym.

– Dziś musimy myśleć o przebudowie Europy tak, by pokój i bezpieczeństwo stały się trwałymi podstawami rozwoju na wiele dekad – podkreślił premier.

Dotychczas w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainie zginęło około dziewięciu tysięcy cywilów. Wśród ofiar jest prawie pół tysiąca dzieci. Zniszczona została także infrastruktura cywilna i krytyczna.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl