fot. twitter.com

OBWE: Od początku roku w wyniku walk w Donbasie zginęło 18 cywilów

Od początku bieżącego roku co najmniej 18 cywilów zginęło, a 127 zostało rannych w wyniku walk w Donbasie – poinformowała Specjalna Misja Monitoringowa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na Ukrainie.

„Od początku 2019 roku Specjalna Misja Monitoringowa potwierdziła 145 ofiar wśród ludności cywilnej: 18 zabitych, 127 rannych” – podał w czwartek portal BBC Ukraina, powołując się na informację otrzymaną od misji.

Szacunki SMM OBWE obejmują poszkodowanych po obu stronach konfliktu.

Zaznaczono, że w 2019 roku zginęło mniej cywilów niż w roku poprzednim, kiedy odnotowano 43 zabitych i 179 rannych wśród ludności cywilnej.

W kończącym się roku SMM OBWE zarejestrowała prawie 300 tys. przypadków naruszenia rozejmu w Donbasie.

W listopadzie ONZ poinformowała, że od początku wojny w Donbasie w 2014 roku zginęło ponad 3,3 tys. cywilów, a ok. 9 tys. zostało rannych. 1,3 mln ludzi zostało wewnętrznie przesiedlonymi, a 3,5 mln osób potrzebuje pomocy – oszacowano.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe – doniecką i ługańską.

PAP

drukuj