fot. pixabay.com

Tatry: spada stopień zagrożenia lawinowego

Spada stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Większość szlaków turystycznych i narciarskich zostanie otwarta we wtorek. Ratownicy TOPR wciąż jednak apelują o ostrożność.

Temat 6: Spada stopień zagrożenia lawinowego

Od soboty z powodu ekstremalnych warunków i zagrożenia lawinowego zamknięte są wszystkie tatrzańskie trasy. Na Kasprowym Wierchu leży prawie dwa metry śniegu, panuje tam minus 15 st. C.

Trzy lawiny zeszły z Marchwicznego Żlebu wprost na Morskie Oko. Kolejna gigantyczna lawina, z Białego Żlebu, zasypała drogę prowadzącą do jeziora. Żlebem Żandarmerii zeszła lawina, która wyłamała las aż pod Rybi Potok. Czoło lawiny miało wysokość około 8-10 metrów, a jej szerokość – od 100 do 150 metrów.

Optymistyczne prognozy dają szansę na poprawę warunków pogodowych. Polskie Koleje Liniowe poinformowały o otwarciu niektórych wyciągów.

„Kasprowy Wierch ponownie dostępny dla turystów i narciarzy – w Tatrach wciąż obowiązuje zagrożenie lawinowe poza trasami narciarskimi.  Od 7.02 kolej linowa PKL Kasprowy Wierch zostaje ponownie udostępniona dla turystów i narciarzy. Udostępnione zostają także kolej krzesełkowa oraz trasa narciarska w Dolinie Gąsienicowej i trasa narciarska w Dolinie Goryczkowej wraz z nartostradą do Kuźnic” – napisano w komunikacie.

Niebezpieczeństwo schodzenia lawin jest nadal duże. Przy punktach wejściowych znajdują się tabliczki z informacją o zamknięciu szlaków. Mimo ostrzeżeń na teren Tatrzańskiego Parku wchodzą nieodpowiedzialni turyści i narciarze. Ratownicy TOPR sprowadzili z Doliny Gorczkowskiej narciarza, który z wycieczenia nie miał siły iść dalej.

TV Trwam News

drukuj