fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki: Misja tworzenia nowego rządu to nie „mission impossible”

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że misja tworzenia nowego rządu to nie „mission impossible”. W podcaście opublikowanym w mediach społecznościowych przyznał jednocześnie, że to trudna misja, być może najtrudniejsza, z jaką miał do czynienia.

Mateusz Morawiecki zaznaczył w podcaście, że polityk nie może swobodnie decydować, czy chce się podejmować „takich wyzwań”.

– Mandat wyborczy zobowiązuje do realizacji obietnic złożonych wyborcom. Polacy wskazali Prawo i Sprawiedliwość jako zwycięzcę ostatnich wyborów. Wiele osób myśli sobie: „Co to za zwycięstwo, skoro zabrakło głosów do uformowania sejmowej większości”. Czy zabrakło? To się jeszcze okaże. Sądzę przede wszystkim, że każdy polityk powinien podchodzić z wielką pokorą do wyników głosowania. Polacy zagwarantowali PiS-owi drugi w kolejności najlepszy wynik wyborczy w historii III RP. To jest niebywałe osiągnięcie. Jednocześnie wysłali nam prosty sygnał – tym razem musicie dogadać się z innymi – powiedział premier RP.

W najbliższych dniach Mateusz Morawiecki ma przedstawić gotową propozycję składu nowej Rady Ministrów. Prezydent musi ją powołać najpóźniej 27 listopada. Od daty powołania rządu premier ma dwa tygodnie na przedstawienie exposé i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie.

Jeśli rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyska bezwzględnej większości, to wówczas nowego premiera wybierze Sejm. Kandydatem sejmowej większości na szefa rządu jest Donald Tusk.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl