fot. flickr.com

A. Merkel i M. Morawiecki odwiedzą wspólnie były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki złożą dziś wspólną wizytę w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Niemiecka kanclerz będzie tam po raz pierwszy.

Angela Merkel i Mateusz Morawiecki przyjeżdżają do Oświęcimia na zaproszenie Fundacji Auschwitz-Birkenau. Okazją do wizyty w tym miejscu jest 10-lecie tej Fundacji.

Angela Merkel jest trzecim kanclerzem Niemiec, który odwiedzi były obóz Auschwitz. Wcześniej byli tam Helmut Schmidt i – dwukrotnie – Helmut Kohl.

O oczekiwaniach związanych z wizytą niemieckiej kanclerz w miejscu zagłady wielu Polaków mówi historyk dr Dariusz Kucharski.

– Moje jako historyka, ale i obywatela Rzeczpospolitej są podstawowe – aby padło z ust pani Angeli Merkel jako kanclerza Niemiec, że jest to obóz zagłady niemiecki przeznaczony dla Polaków i Żydów. Niezwykle istotne w tej wypowiedzi byłoby to, aby zaznaczyć, kogo tam mordowano. Jeśliby to nie padło, to wielką stosownością i myślę, że premier Morawiecki to wykorzysta i będzie budował tak, jak udaje mu się to do tej pory tę narrację historyczną bardzo dobrze, żeby zaznaczyć, że byli tam mordowani Polacy, bo ten obóz był pierwotnie stworzony dla Polaków, a później zostali tam dokooptowywani w dużej skali Żydzi. Drugi ważny czynnik w tej wypowiedzi, który powinien paść z ust kanclerz Niemiec, to jest to, że Niemcy wiedzą, iż popełniali takie błędy i za nie przepraszają – wskazuje dr Dariusz Kucharski.

W ramach wizyty w Oświęcimiu, przed południem kanclerz Merkel i premier Morawiecki złożą hołd ofiarom przy Ścianie Straceń w byłym KL Auschwitz I, gdzie podczas wojny Niemcy zamordowali tysiące osób, głównie Polaków.

Uroczystość rocznicowa rozpocznie się w południe. Po niej, przy Pomniku Ofiar Obozu w byłym KL Auschwitz II-Birkenau, politycy uczczą pamięć zgładzonych.

RIRM

drukuj