fot. Tomasz Strąg

Min. M. Błaszczak: NATO to sprawdzone forum zapewniające bezpieczeństwo

Po krytycznych słowach prezydenta Emmanuela Macrona o NATO, Francja nie zamierza tworzyć żadnej alternatywy dla sojuszu. NATO to sprawdzone forum zapewniające bezpieczeństwo państwom członkowskim oraz najpotężniejszy w historii sojusz – mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w radiowej Jedynce podkreślił, że podczas szczytu NATO w Londynie udało się zawrzeć porozumienie dotyczące planu obrony Polski i krajów bałtyckich. Początkowo Turcja nie chciała się zgodzić. Jednak prezydent Andrzej Duda jeszcze przed rozpoczęciem szczytu NATO rozmawiał telefonicznie z prezydentem tego kraju. Rezultat jest zadowalający.

– W sytuacji zagrożenia państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego realizują działania związane ze wsparciem państw, które są zagrożone – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Szef MON stwierdził, że krytyczne wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona względem NATO były związane z problemami wewnątrz kraju. Mariusz Błaszczak dodał, że prezydent Macron w czasie szczytu poprosił o spotkanie z Andrzejem Dudą.

– Andrzej Duda właśnie zapytał prezydenta Francji, czy on zamierza tworzyć alternatywę dla NATO i pan prezydent usłyszał odpowiedź negatywną – zaznaczył minister.

Kolejny wątek to aktualizacja planów obrony NATO, która jest konieczna do gotowości w sytuacji kryzysowej. To tzw. konstrukcja systemu 4 x 30.

– A więc 30 jednostek wojsk lądowych, wojsk Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej gotowych do użycia najdłużej w ciągu 30 dni – wskazał szef MON.

Ważną deklaracją członków NATO jest zobowiązanie dotyczące przeznaczania 2 proc. na obronność. Dziś wypełnia je dziewięć na 29 państw sojuszu. W tym elitarnym gronie znajduje się nasz kraj. Ponadto Polska jest już w finalnej fazie negocjacji w sprawie kupna F-35.

TV Trwam News

drukuj