W Monachium rozpoczęła się 52. Konferencja Bezpieczeństwa

Z udziałem ponad 30 szefów państw i rządów rozpoczęła się w piątek 52. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Tematem przewodnim trzydniowych obrad będzie sytuacja w Syrii oraz kryzys migracyjny. Do Monachium przybędzie m.in. prezydent Andrzej Duda.

W konferencji udział bierze 60 ministrów spraw zagranicznych, w tym szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Organizatorzy zapowiedzieli wystąpienia prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki, premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa oraz ministra spraw zagranicznych USA Johna Kerry’ego.

Uczestnicy MSC zajmą się przyszłością NATO, kryzysem migracyjnym oraz walką z terroryzmem.

Prezydent Duda weźmie w sobotę udział w debacie na temat bezpieczeństwa europejskiego oraz obecności sił NATO w rejonach konfliktu. Oprócz niego w panelu mają uczestniczyć prezydenci Litwy – Dalia Grybauskaite, Finlandii – Sauli Niinisto, Ukrainy – Petro Poroszenko oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

W ramach spotkań dwustronnych prezydent Duda spotka się z premierem Francji Manuelem Vallsem oraz prezydentem Ukrainy. Na zaproszenie prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović i prezydenta Dudy odbędzie się spotkanie prezydentów i polityków wysokiego szczebla regionu Międzymorza. Prezydent Duda spotka się także z premierem Libanu Tammamem Salamem.

MSC to forum dyskusji o polityce bezpieczeństwa, o obecnych i przyszłych wyzwaniach w tym obszarze. W organizowanej corocznie na początku lutego konferencji bierze udział kilkuset decydentów z całego świata: prezydenci, ministrowie, szefowie organizacji pozarządowych a także przedstawiciele kół przemysłowych, branży medycznej, mediów, nauki.

PAP/RIRM

drukuj