K. Wyszkowski: dokumenty Kiszczaka mogą mieć przełomowe znaczenie

Dokumenty zabezpieczone przez Instytut Pamięci Narodowej w mieszkaniu Kiszczaka mogą mieć znaczenie przełomowe – ocenił Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji PRL.

Prezes IPN-u Łukasz Kamiński poinformował dziś, że w mieszkaniu Marii Kiszczak został zabezpieczony szereg dokumentów, których wstępna analiza wskazuje, że podlegają przekazaniu do zasobu archiwalnego IPN. Zaznaczył, że wśród przejętych wczoraj materiałów są rękopisy, maszynopisy i fotografie. Dodał, że dziś grupa prokuratorów zaczęła formalne oględziny tych materiałów, z udziałem archiwistów z IPN i dopiero po nich będzie można stwierdzić, czy są to oryginały.

Krzysztof Wyszkowski mówi, że materiały te mogą mieć spore znaczenie.

– To, co zostało z tego zasobu, może mieć charakter przełomowy dla szerokiej opinii publicznej, która była przez te wszystkie lata wprowadzana w błąd, co do pochodzenia twórców i liderów III RP. Muszę powiedzieć, że osobiście liczę na to, że są tam dokumenty dotyczące współpracy Donalda Tuska z ludźmi Służb Specjalnych PRL – ludźmi Kiszczaka i dokumenty dotyczące tworzenia Kongresu Liberalno-Demokratycznego, bo te korzenie Platformy Obywatelskiej, to, co dzieje się dzisiaj, kiedy Platforma Obywatelska apeluje do świata o to, żeby walczył z polskim rządem, z polskimi władzami, ma korzenie właśnie w tej współpracy, którą nawiązał Donald Tusk z ludźmi SB w latach 1989 – 90. Na tym ufundowany jest cały układ rządzący – podkreśla Krzysztof Wyszkowski.

Przypomnijmy, że według informacji IPN-u wdowa po generale chciała sprzedać wczoraj materiały IPN-owi za 90 tys. zł. Wśród dokumentów mają być materiały ws. TW ,,Bolka”.

RIRM

drukuj