J. Rostowski: na pewno nie zaliczono do PKB 30 mld fikcyjnych faktur

Były minister finansów Jacek Rostowski jest pewien, że nie zaliczono do PKB 30 mld zł fikcyjnych faktur. W jego ocenie, maksymalnie może to być 1/10 tej kwoty. Były minister w rządzie Donalda Tuska na antenie TOK.FM odniósł się do szacunków Ministerstwa Finansów.

W latach 2014-2015, w jednym roku, możliwe było wykazywanie do 30 mld zł fikcyjnego eksportu, z powodu fikcyjnych faktur, a wielkość PKB mogła zostać zawyżona.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk, doktor nauk ekonomicznych, przypomina, że jeszcze, jako poseł zwracał ministrowi uwagę na spadające dochody z podatków.

Jacek Rostowski powinien uderzyć się w pierś, bo jeszcze wtedy byłem w polskim Sejmie i wielokrotnie na posiedzeniach sejmowej komisji finansów publicznych zwracałem mu uwagę, że wpływy z podatku VAT zamiast rosnąć w kolejnych latach budżetowych to spadają. Wtedy tłumaczył to zmianą struktury konsumpcji i w związku z tym obniżeniem średniej stawki VAT, a gołym okiem widać było, że mamy do czynienia z olbrzymimi wyłudzeniami podatku VAT. Ja wtedy nie przypuszczałem, że na taką skalę. Ale minister Rostowski miał dane z pierwszej ręki i powinien wtedy więcej wiedzieć. Tego bym oczekiwał po ministrze – wskazuje Zbigniew Kuźmiuk.

Wzrost PKB w 2015 r. wyniósł 3,9 proc., natomiast w 2014 r. 3,3 proc. Rok 2015 był natomiast bardzo korzystny, jeśli chodzi o wyniki handlu zagranicznego.

Po raz pierwszy wartość eksportu przewyższyła poziom importu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl