NCBiR uruchamia fundusze; przeznaczą 2 mld zł na inwestycje

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchamia dwa Fundusze, które w najbliższych latach przeznaczą 2 mld zł na inwestycje. Fundusze – Venture Capital i  Corporate Venture Capital – mają za zadanie z jednej strony efektywnie rozdysponowywać środki unijne, a z drugiej aktywnie włączyć korporacje oraz inwestorów indywidualnych w finansowanie polskich projektów technologicznych.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński podkreślił, że uruchomione instrumenty są dość rzadkie na polskim rynku. Jednak – jak dodał – to dobry sygnał dla firm.

– Nasza agencja uruchamia instrumenty, które są dosyć rzadkie na polskim rynku, a które mogą mieć ogromne znaczenie dla rozwoju całej struktury funduszy inwestycyjnych, a przez to też struktury spółek czy dynamiki rodzenia się tych spółek. Jest to bardzo dobry komunikat dla tych, którzy dzisiaj są start-up’ami, którzy rozpoczęli swoją działalność innowacyjną i mają potencjalne pomysły, które mogą zamienić się w produkty, bo właśnie ci przedsiębiorcy będą mieli teraz zdecydowanie lepszą sytuację w pozyskiwaniu kapitału i inwestorów – powiedział Piotr Dardziński.

Venture Capital to Fundusz Funduszy powstały na mocy umowy podpisanej w piątek w Warszawie. Będzie on dysponował sumą 1 mld 100 mln zł na inwestycje, z czego co najmniej połowa środków będzie pochodziła od inwestorów prywatnych.

Z kolei Corporate Venture Capital to efekt umowy zawartej pod koniec grudnia zeszłego roku.

RIRM

drukuj