M. Morawiecki: Rząd chce mieć wszystkie dostępne instrumenty, aby uniemożliwić mafiom VAT-owskim okradanie państwa

Unijni ministrowie finansów zablokowali projekt w sprawie niższego podatku na e-publikacje oraz odwróconego podatku VAT. Działa to niestety na niekorzyść Polski. Wicepremier, minister finansów i rozwoju zapowiada, że Polska nie zamierza odpuścić w sprawie obniżenia VAT-u na e-publikacje. Zależy nam, aby wspierać czytelnictwo w każdej postaci – podkreśla Mateusz Morawiecki.

– Optowaliśmy za tym, by można było obniżyć VAT i oczywiście zastosowalibyśmy to w przypadku wydań elektronicznych, jeśli chodzi o książki, a także gazety i magazyny, ale również audiobooki – mówi wicepremier Morawiecki.

Polska nie zamierza także odpuścić w sprawie odwróconego VAT-u. To bardzo ważne, zwłaszcza, że nasz kraj pada ofiarą grup przestępczych, które wyłudzają zwrot podatku.

– Jesteśmy bardzo mocno zaangażowani w realizacje i w tworzenie nowych inicjatyw, które mają dotyczyć uszczelnienia systemu podatkowego. Mechanizm odwróconego VAT-u jest jednym z elementów, który pomaga nam w poszczególnych sektorach uszczelnić ten system podatkowy. Dobrze, że już dziś możemy go stosować wybiórczo, tam gdzie wyciek podatku, gdzie niepłacenie podatku VAT jest najwyższe, ale zależałoby nam na tym, żeby to narzędzie było – właśnie tak, jak w propozycji dyrektywy – możliwe do zastosowania przez najbliższych pięć lat, i po tym czasie wszystkie państwa członkowskie mogłyby określić, jak sprawny jest ten mechanizm – akcentuje minister finansów i rozwoju.

Polski rząd chce mieć wszystkie dostępne instrumenty, żeby uniemożliwić mafiom VAT-owskim okradanie naszego państwa – podkreśla wicepremier Morawiecki.

– Zabraliśmy się za to z ogromną determinacją. Mamy pierwsze bardzo wyraźne, zauważalne sukcesy. Mogę powiedzieć, że już w pierwszym kwartale – nawet niejako separując ten kwartał od pewnych różnic legislacyjnych i w podejściu do płatności VAT-u – uszczelniliśmy system na blisko 5 mld zł – podkreśla wicepremier rządu Beaty Szydło.

W skali roku to aż 20 miliardów złotych. Obecny system VAT-owski opiera się na zwolnieniu z podatku towarów w państwie członkowskim, z którego są sprzedawane. Powoduje to jednak oszustwa – chodzi o sztuczny eksport. Luka VAT, czyli różnica między oczekiwanymi wpływami z podatku a realnymi dochodami w budżecie, która powstaje w ten sposób, wynosi w Unii Europejskiej około 160 mld euro rocznie. Polsce bardzo zależy także na wprowadzeniu mechanizmu podzielonej płatności.

– Tak, żeby cena netto „szła” do sprzedawcy, a cena VAT, czy płatność za VAT, „szła” na specjalne konto, również należące do sprzedawcy, ale jednak takie konto, które byłoby pod nadzorem ministerstwa finansów. W końcu ten VAT to już jest VAT obywateli. Tu się wszyscy przecież z tym zgodzą. To jest VAT całego społeczeństwa, tylko, że na pewien przejściowy okres do rozliczenia VAT-u należnego, naliczonego, powinien on być na pewnym koncie. Ale wiadomo, że karuzele VAT-owskie i mafie VAT-owskie w taki sposób interpretują te przepisy, żeby nasze państwo oszukiwać i okradać – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki,

To właśnie mechanizm podzielonej płatności, selekcji poszczególnych typów transakcji, kontrole w ramach pakietu paliwowego i mechanizm odwróconego VAT-u są jednymi z głównych instrumentów, które mają służyć uszczelnieniu systemy podatkowego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl