fot. pixabay.com

Reparacje od Niemiec

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Arkadiusz Mularczyk, podsumowuje swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych. Mówi, że to pierwszy krok, który pozwala nawiązać współpracę w kwestii wypłaty Polsce reparacji od Niemiec.

Pierwsza część raportu o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckiej agresji i okupacji ujrzała światło dzienne 1 września. Ostatnio w Stanach Zjednoczonych dokument zaprezentował wiceminister spraw zagranicznych, Arkadiusz Mularczyk, który udał się tam z wizytą dyplomatyczną. W czasie swojego pobytu za Oceanem odbył łącznie ponad 20 spotkań.

Kluczowym elitom Waszyngtonu, Kapitolu i Departamentu Stanu zaprezentowałem nieznaną w USA historię II wojny światowej i naszych strat wojennych – powiedział Arkadiusz Mularczyk.

Jak wskazał Arkadiusz Mularczyk, kilku kongresmenów zadeklarowało chęć współpracy  i pomoc przy egzekwowaniu od Niemiec tego, co się Polsce należy.  Na tę współpracę jesteśmy gotowi.

W przyszłości chcielibyśmy, żeby i w Kongresie, i w Senacie zdobyć większość, przygotować rezolucję popartą przez Republikanów i Demokratów, która wzywałaby Niemcy do zapłaty reparacji wojennych Polsce – zaznaczył Arkadiusz Mularczyk.

Sprawą bardzo mocno zainteresowana jest także amerykańska Polonia.

Ważne jest, aby powstała pewna formuła rady polonijnej w tym obszarze, ale oczywiście kluczowy jest tu kongres Polonii amerykańskiej. To jest jeden z kluczowych tematów, w jakim Polonia może naprawę bardzo pomóc   mówił wiceszef MSZ.

Jak zapewnił wiceminister Arkadiusz Mularczyk, sprawa reparacji w najbliższych tygodniach i miesiącach podnoszona będzie na wielu poziomach międzynarodowych, na pewno w Radzie Europy i w ONZ.

TV Trwam News

drukuj