Eksperci: sama debata w PE nie rozwiąże sporu dot. Polski

Politolodzy pozytywnie oceniają wystąpienie Premier Beaty Szydło w Parlamencie Europejskim. Podkreślają jednak, że sama debata nie rozwiąże konfliktu i niewiele wniosła. Przyczynkiem do spotkania w PE były zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych w Polsce.

Dr Agnieszka Łukasik-Turecka, politolog z KUL, podkreśla, że wizerunkowo szefowa polskiego rządu wypadła dobrze i była przygotowana. Według ekspert, wielu wyborców mogło po raz pierwszy usłyszeć w sposób uporządkowany wyjaśnienia ws. kontrowersji wokół TK.

– Być może właśnie tego zabrakło wcześniej tutaj, na polskiej scenie politycznej – takiego rzetelnego, spokojnego, skumulowanego przedstawienia swoich racji czy wyjaśnienia, dlaczego w takim tempie, w taki sposób i dlaczego akurat te działania są podejmowane przez aktualnie rządzących – oceniła politolog.

Dr Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, w Polskim Punkcie Widzenia na antenie TV Trwam podkreślił, że debata nie była bez znaczenia dla postrzegania Polski. Zdaniem eksperta niebezpieczna może być wszczęta wobec Polski procedura praworządności.

– Gdyby te trzy kroki się ziściły, w co bardzo wątpię, może to spowodować wykluczenie Polski z głosowań w Radzie  Europejskiej. Natomiast nawet w przypadku tego drugiego kroku, można poważnie utrudniać Polsce życie, w sposób biurokratyczny – to znaczy powodować trudności np. w rozliczaniu projektów – zwrócił uwagę dr Bartłomiej Biskup.

Nie wykluczone, że w przyszłym miesiącu w PE odbędzie się głosowanie nad rezolucją dotyczącą sytuacji w Polsce. Politycy PO nie wykluczyli, że zagłosują za dokumentem.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl