Ponad 147 tys. mieszkań oddanych do użytku

Ponad 147 tys. mieszkań w ubiegłym roku oddano do użytku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To o 3,2 proc. więcej niż w 2014 roku, kiedy to odnotowano spadek o 1,4 proc.

Według ekspertów zapotrzebowanie na nowe mieszkania jest nawet dwudziestokrotnie większe.

W ocenie poseł Gabrieli Masłowskiej, wiceszefowej Komisji Finansów Publicznych, nieznaczny wzrost oddanych mieszkań w skali kraju spowodowała nowela programu Mieszkanie dla Młodych.

Działania w polityce mieszkaniowej – jak dodała poseł – muszą iść wielokierunkowo zarówno na poziomie samorządów, jak i państwa.

Prawo i Sprawiedliwość już w kampanii wyborczej zapowiadało budowę tanich mieszkań.

– Jedną grupę mają stanowić mieszkania dla tych, którzy są najbiedniejsi. Tutaj trzeba zaangażować środki gminne i grunty gminne, które można nieodpłatnie użyć pod budowę takich mieszkań. Byłyby to mieszkania na wynajem tylko dla najbiedniejszych. Natomiast drugą grupę będą stanowić ci, którzy mają średnie dochody, ale mimo wszystko nie stać ich na  zakup czy zaciągnięcie kredytu. Tam jest koncepcja tworzenia np. kas budowlanych – tak, żeby można było oszczędzać na mieszkanie przez wiele lat – zwróciła uwagę poseł Gabriela Masłowska.

Najwięcej mieszkań w ubiegłym roku przybyło w województwie pomorskim natomiast największy spadek odnotowano w województwie opolskim.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl