fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

BGK: 24 tys. mieszkań z dopłatą MdM

24 tysiące mieszkań i domów zakupiono z dopłatą państwa w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla młodych” poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dotychczas zainteresowani mogli kupić mieszkanie jedynie od dewelopera. Sejm niedawno przyjął jednak zmiany w programie, które mają umożliwić kupno nieruchomości z rynku wtórnego. Wzrośnie też dofinansowanie dla osób i rodzin z dziećmi.

Poseł Andrzej Adamczyk, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, przypomina, że w ubiegłym roku na program MdM przeznaczono 670 mln zł., a wykorzystano niewiele ponad 200 mln zł.

– Nie było oferty na rynku wtórnym – ta pojawiła się dopiero w nowelizowanej ustawie MdM przed tygodniem. Tutaj bardzo mocno naciskaliśmy w Sejmie, żeby ta nowelizacja została przeprowadzona. Rynek wtórny, tzn. te mieszkania, które kiedyś były już zamieszkałe. Nie ma natomiast pomocy dla tych, którzy budują własne domy, własnymi rękoma, często metodą gospodarczą; nie ma pomocy dla tych, którzy przebudowują, adaptują powierzchnie na powierzchnie mieszkalne – tych młodych ludzi rząd nie wsparł, bo nie chciał – mówi Andrzej Adamczyk.

BGK przypomniał również, że od 2007 r. obsługuje program „Rodzina na swoim”, który pomógł ponad 192 tysiącom osób nabyć mieszkanie na własność. Dopłaty do kredytów preferencyjnych „Rodzina na swoim” będą wypłacane do 2022 roku.

RIRM

drukuj