Przejmowanie na własność mieszkań z TBS

Sejm uchwalił nowe zasady przejmowania na własność mieszkań z TBS. Ujednolicenie prawa, które reguluje przekształcenia własnościowe mieszkań z TBS zbudowanych z kredytów BGK zakłada nowela ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Do 2011 r. TBS-y nie mogły być przekształcane na własność. Nowelizacja ustawy z 2011 r. dopuściła taką możliwość, potem pojawiły się niejasności interpretacyjne, związane z różnymi typami TBS i różnymi formami finansowania. Nowela nie satysfakcjonuje jednak do końca PiS -u. Projekt partii w tej sprawie jak podkreślała poseł Gabriela Masłowska, regulował też wysokość opłat, pobieranych przez BGK za przekształcenia własnościowe.

– Podaliśmy, że ma to być nie więcej niż 10% średniego wynagrodzenia, które jest publikowane, co roku w Monitorze. To byłoby w granicach 400 zł, czyli koszt kredytu, odsetki oraz 300 zł za wniosek od spółdzielcy plus 400 zł od spółdzielni, która zresztą zostaje przerzucona na członków, no niestety, ale nie znalazło to zrozumienia ze strony ministerstwa finansów czy banku gospodarstwa krajowego, to mogę zrozumieć, one bronią własnych interesów, własnych dochodów. Natomiast nie znalazło to poparcia posłów koalicji rządzącej POPSL, które w tym wypadku po raz kolejny daje dowód na to, że bardziej chroni interes banku niż obywateli – powiedziała poseł Gabriela Masłowska.

Według noweli wyodrębniane na własność nie będą mogły być tylko mieszkania wybudowane przed 30 września 2009 r. przez TBS za kredyty BGK, w których „partycypant jest inny niż najemca”. Wszystkie inne TBS-y zbudowane przed 2009 r., zgodnie z tą propozycją, będą mogły być wyodrębniane na własność. Teraz nowela trafi do Senatu. Ma ona zacząć obowiązywać po 14 dniach od daty publikacji w Dzienniku Ustaw.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl