„Żołnierze Wyklęci” – konferencja w Sejmie

W Sali Kolumnowej w Sejmie odbędzie się dziś konferencja: „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków”. Zaplanowano również spotkanie weteranów powstania antykomunistycznego m.in. z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim oraz posłami i senatorami.

Organizatorem konferencji są: Parlamentarne Zespoły: Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Miłośników Historii, a także Ogólnopolski Społeczny Komitet Upamiętniania „Żołnierzy Wyklętych”. Spotkanie otworzy marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W konferencji udział zapowiedzieli m.in. marszałek Senatu, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz posłowie i senatorowie. Spotkanie wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To będzie największe zgrupowanie Żołnierzy Wyklętych w powojennej Polsce – podkreśla prowadzący konferencję prof. Jacek Kurzępa, poseł PiS.

– Podjęliśmy niebywały trud, żeby dotrzeć do jak największej liczby żyjących jeszcze Niezłomnych. Udało nam się zaledwie do 46 osób. Na pewno jest ich jeszcze więcej, będziemy to kontynuować. Natomiast wraz z nimi przyjadą stowarzyszenia i organizacje, które są tak jakby kustoszami pamięci, które jak Polska długa i szeroka organizują bieg tropem wilczym, manifestacje, capstrzyki, wieczornice poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Zapraszamy ich tutaj, żeby w towarzystwie Niezłomnych pokazać to, że jest następne pokolenie, które przejmuje pałeczkę troski i miłości ojczyzny – powiedział prof. Jacek Kurzępa.

Konferencji będzie towarzyszyć wystawa: „Zaplute karły reakcji” – polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956”. Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu posłowie PiS złożą petycję do szefa resortu obrony narodowej o możliwość specjalnego uhonorowania ostatnich weteranów antykomunistycznych formacji związanych z ciągłością historyczną walki o ojczyznę.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl